Hendek Değil 'Çukur!'

Konsey üyeleri, Hendek isminin terör ile birlikte anılıyor olmasından rahatsızlıklarını dile getirerek; Hendek isminin İslam tarihinde önemli bir yeri olduğu vurgusu yapıldı. “Hendek ilçemiz, yetiştirdiği din alimleri, ulvi şehitler, önemli bürokrat

Kent Konseyi toplandı

Hendek Kent Konseyi Ali inci başkanlığında Hendek Belediyesi meclis toplantı salonunda toplandı. Toplantıya Hendek Kaymakamı İdris Akbıyık, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ile birlikte siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri, STK başkanları, daire müdürleri ve kent konseyi üyesi muhtarlar katıldılar

 Kent Konseyi siyasi değil bağımsız bir kuruluştur

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan Kent Konseyi toplantısına başkanlık eden Ali inci, Kent Konseyinde kentin her kesiminden üyelerin yer aldığını belirterek, “Kent konseyi siyasi bir kuruluş değildir. Hiçbir bütçesi ve yaptırımı olmayan Kent Konseyi sadece birlikte karar veren ve öneri getiren bir birimdir. Kent Konseyi tamamen gönüllülük esasına dayalı bağımsız bir kuruluştur. Burada alınan öneri ve projeler Ankara’ya iletilecektir” dedi.

 Hendek;  16 etnik grubun birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının üst seviyede yaşandığı bir ilçenin adıdır.

Ali İnci konuşmasına şöyle devam etti: “Değerli dostlar biliyorsunuz ki bugün ülkemizde büyük bir terör olayı var. Ancak ilçemizde çok değişik alt kimlikte ( 16 etnik köken)  hayatlarını idame ettiren kesimlerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının üst seviyede yaşandığı bir ilçedir. Terörün her türlüsünü kınadığımızı ifade ediyorum. Hendeğimizde Türkiye’yi sarsan Ali Gaffar Okkan gibi büyük bir şehidimiz var. Günümüzde gerek bölücü örgüt mensuplarınca gerekse basın ve internet ortamında çokça kullanılan (Hendek Siyaseti) kelimesi mevcut. Hendek ismi İslam tarihinde yer almış bir mücadelenin ismidir.  İlçemiz ulvi şehitler vermiş, ordu komutanları  ve  İslam alimleri, kurra hafızlar , üst düzey bürokratlar yetiştirmiş, bakanlar çıkarmış, bunun yanı sıra Olimpiyat şampiyonalarında  İstiklal Marşını okutan, göndere Türk bayrağını dalgalandıran sporcuların yetiştiği  güzide bir beldenin ismidir Hendek.  Hendek ilçemizin adının terörle birlikte anılıyor olması hepimizi rahatsız ediyor.”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da  kazılan yerlerin adı Çukur olmalıdır

 Hendek isminin manevi bir değeri olduğunu ifade eden İnci, “ Bu nedenle doğu ve güneydoğuda kazılan yerlerin adının Hendek olarak değil Çukur olarak anılması, adlandırılması ve yazılmasını arzu ediyoruz.  İşte Kent Konseyi olarak basının, internet editörlerinin ve siyasilerimizin bundan böyle eylemlere konu olan yerlerin isminin Hendek olarak değil çukur olarak adlandırılmasını öneriyoruz.  İnşallah bu çukurları kazanlar kendi çukurlarında boğulsunlar.”dedi.

 

Kaymakam İdris Akbıyık da konuşmasında “ Kent Konseyinin, Hendek ilçemizin gelişmesine kalkınmasına her anlamda pozitif katkı yapacağını umuyorum. Demokrasi açısından önemlidir. Konseyimizde alınan kararlar kamu kurum ve  kuruluşları, genel yönetimler ile yerel yönetimlere yol gösterici olacaktır. Hendek kelimesinin negatif anlamda kullanılması bizleri üzmüştür. Konseyimizin şubat ayı toplantısı hayırlı olsun “ Dedi.

 

Kent konseyi üyelerinin tamamı bu konuda görüş birliğine vardı. Toplantının ilerleyen sürecinde söz alan ve öneriler ortaya koyan konsey üyelerinin dile getirdikleri öneriler ve projeler kayıt altına alındı. Kent Konseyinin her ayın ilk Cumartesi günü saat 15.00’de toplanması kararının oy birliği ile alınmasının ardından Kent Konseyi toplantısı sona erdi.

9 Şubat 2016 , Salı

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar