“Halkımız mutlu değil.”

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay RadyoNet’e konuk oldu

Fahrettin Bay’ın siyasi hayatı

Fahrettin Bay yaklaşık 35 yıldır siyasetin içinde aktif rol oynamaktadır. Milli görüş siyasi hareketinin hemen hemen her kademesinde görev almıştır. Refah Partisi İl Başkanlığı yapmıştır. Daha sonra Saadet Partisi İl Başkanlığı yapmıştır. Ardından Ankara'ya bağlı il müfettişliği görevinde bulunmuştur. Ankara Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği de yapmıştır. Sonrasında yine istek üzerine kendisine İl Başkanlığı görevi verilmiştir. Şu anda Sakarya Saadet Partisi il başkanlığı görevini yapmaktadır.

“Halkımız mutlu değil.”

Bay, “Bir çiftçi bana ‘1000 dönüm arazi ekiyorum ama cebimde çay parası yok.’ dedi. Bu tabloya göre esnafın veya asgari ücretle geçinen bir işçinin dertlerini sorduğumuzda çok büyük sıkıntıları olduğunu görüyoruz. Halkımız mutlu değil. Yapılan anketlere göre Sakarya'da halkımızın üçte biri mutsuz. Fakat bu gerçeği yansıtmayan bir rakamdır. Bu imkanlar dahilinde mutlu olmak mümkün değil. Ülkemizde %80’lik bir kesim yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşamaktadır. Geriye kalan %20’lik kesim çok rahat bir hayat sürmektedir.Bunca insanımızın yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşadığı bir toplumda mutlu olmak mümkün değildir.” sözleriyle halkın mutluluğunu ölçme amaçlı yapılan anketlerin gerçeği yansıtmadığını ve halkın mutlu olmadığını vurguladı.

Başkanlık sistemini eleştirdi.

Başkanlık sisteminin ülkemize herhangi bir katkısı olmadığından ve halkımızın mutluluğunun ölçülmesinde zorlama anketler yapılarak mutlu olarak gösterilmesinden yakınan Bay, “Bugünkü hükümet 16 yıldır işim başındadır. Başkanlık sistemine geçmekle Türkiye'de ne gibi bir değişiklik oldu? Başkanlık sistemine geçtikten sonra işçi daha da fakirleşti. İşçi ve memurun alım gücü zayıfladı. Çiftçinin hali perişan. Vergiler arttı. Türkiye'nin kalkınması durmakla kalmayıp alt seviyelere düştü. Bu tablo karşısında başkanlık sisteminin bir olumlu etkisi oldu denemez. Türkiye'de üretim açısından adım atılmadıkça halkın mutluluğu söz konusu olamaz. Zorlama ile anket yapılmış kaldı ki bu ankette bile 1/3 oranı çıkmış. Önemli olan başkanlık sistemi değil önemli olan zihniyet. Ekonomiyi güçlendirmek için üretmek gerekiyor. Üretimi artırarak, ülkemize yön vermeye çalışan ülkelerle başabaş mücadele ederek kalkınmamız gerekiyor. Konumumuz ancak bu şekilde düzelecektir.”  diyerek sistemi eleştirdi.

“Çok iddialı geliyoruz.”

Önümüzdeki yerel seçimler için her partinin iddialı konuşması konusunda Saadet Partisi'nin iddiasını da gündemine getiren Fahrettin Bay, “ Sakarya'yı en iyi temsil edecek arkadaşlar ile irtibattayız. Çok iddialı geliyoruz. Seçimi almak için bütün gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

“Bu millet bizi unutmadı. Tekrar iktidar olacağız.”

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay, “Türkiye'de mevcut iktidar korkmamalı. %10 barajı düşürülmeli veya baraj diye bir şey olmamalı. O mecliste herkesin temsil edilebilmesi için mutlaka barajın kalkması gerekiyor. İktidar partilerinin işine geldiği için barajı kaldırmıyorlar. Millet ittifakı sistemine girmemizin temel sebebi baraj sorunuydu. Seçim öncesi iyi bir ivme kazanmıştık, fakat seçimin erkene çekilmesi bizi sıkıntıya sürükledi. Seçim zamanında yapılmış olsaydı biz %10 barajını çok rahat bir şekilde geçecektik. Fakat bu milli görüş hareketinin önünü kesmek için yapılmış bir hareket oldu. Bugünkü İktidar halka bir şey veremedi.Güneş balçıkla sıvanmaz yani Milli görüş hareketinin önünü kesemezler. AKP’nin 24 Haziran’da aldığı oy oranı bütün imkanlarına rağmen düşüş yaşadı. %8’e yakın oy kaybettiler. Bunun nedeni halkı gereken refah seviyesine çıkaramamalarıdır. Bu zihniyetle çıkarmaları da mümkün değildir. Bizim 96-97 yılında kısa süreliğine de olsa halka verdiğimiz refah seviyesini halka tekrar yaşatmaları mümkün değil. Bu millet bizi unutmadı. Algı operasyonuyla milleti yönlendiriyorlar fakat bu bir gün bitecek.Milli görüş siyasi hareketi tekrar iktidar olacak.” diyerek mevcut iktidarı sert bir dille eleştirirken, diğer yandan da iktidar olma konusunda iddialı olduklarını belirtti.

“Bu milletin umudu biziz”

Sakarya'da ittifak olup olmayacağı konusundaki görüşlerini şu sözlerle belirtti: “ Biz her ilde aday göstermek zorundayız. Çünkü bu milletin umudu biziz. Saadet Partisi çatısı altında her türlü dirsek temasına varız. Bizim partimizin çatısı altında bize destek verecek olan her insan ve her parti üyesi ile dirsek temasında bulunmaya hazırız.”

“Hata yaptı. Başarılı olamaz.”

Yeniden Refah Partisi'nin kurulmasının Sakarya'da Saadet Partisi açısından etkisi ne olur? sorusuna, “ Fatih Erbakan bize Erbakan hocamızın emanetidir. Çevresinin etkisi ve yönlendirmesi ile bir parti kurdu fakat başarılı olması mümkün değil. Bu evladımızın mutlaka kendi mecrasına döneceğini düşünüyoruz. Umarım bir an önce hatasından döner ve kendi mecrasına geri döner.”sözleriyle cevap verdi.

“Rakip Parti'nin adayı beni ilgilendirmiyor.”

Sakarya'da AK Parti dışındaki diğer partilerin düşük profilli adaylarla seçime çıkacağı söylentilerine cevap verdi: “Rakip Parti'nin adayı beni kesinlikle ilgilendirmiyor. Biz yapmamız gerekeni yapıyoruz. En iyi adaylarımızla halkımızın karşısına çıkacağız. Biz sahada kendi takımımızı nasıl oynadığını bakıyoruz. İddialıyız.”

“2004-2013’te yolsuzluk ve usulsüzlüğe bulaşmamış hiçbir parti yoktur.”

“2004-2013 yılları arasında Mecliste 4 tane Parti mevcuttu. CHP, MHP, HADEP ve AKP. O dönem de 1.522 tane belediye yolsuzluk ve usulsüzlükten mahkemelik olmuştur. Bunun içerisinden 550 tanesi AK Parti bünyesindeki belediyelerdir. O dönemde yolsuzluk ve usulsüzlüğe bulaşmamış hiçbir parti yoktur. Bu bir zihniyet meselesidir. Biz 1994 yılında  Türkiye’de ¾’lük bir kesimde yerel bazda belediyeleri aldık. Bizim bu ¾’lük yerel belediyelere ele aldığımız zaman ki döneme bakılırsa hiçbir leke bulunamaz. Harika hizmetlerde bulunduk.  Yolsuzluk ve usulsüzlük yapmadık. Halka hizmet nasıl olur? Gösterdik. Biz aldığımız her belediyenin kapısına ‘Rüşvet alanda verende melundur.’ manevi anahtarını koyduk. Halk o dönem bereket gördü. Geçtiğimiz günlerde Sayıştay'ın görevden alınmasının sebebi, yolsuzlukları ve usulsüzlükleri gün yüzüne çıkarmasıdır. Biz ahlaki ve manevi değerleri esas alarak hizmet yapmazsak, burada yolsuzlukta bitmez, usulsüzlükte bitmez.” diyerek belli bir dönemde mecliste bulunan partilerin yolsuzluk yaptığını, kendilerinin ise 94 yılında çoğu belediyeye alarak halka hizmet verdiklerinin ve bu dönemde yaptıkları işlerde hiçbir leke olmadığının altını çizdi.

Tarıma darbe.

“Belediyelerin çok yönlü görevleri vardır. Gündem sadece imar olmamalı. Halkın tarım alanına imara açarsak, halk ne yiyecek? Tarıma elverişli olmayan alanlar imara açılabilir fakat 43000 dönümlük verimli tarım arazisini imara açmak tarıma büyük bir darbedir. 1. sınıf tarım arazilerinin koruma altına alınması gerekiyor. Belediyelerin sosyal yönden de yapması gereken hizmetler var.” Diyerek yapılan ve hatalı yapılan hizmetler konusunda iktidarı eleştirdi.

“Projelerimiz hazır.”

Ulaşım sorununa değinen Bay, “Artık yollar yetmez hale geldi ve trafik tıkandı. Sakarya'nın genelinde battı çıktı, alt geçit ve üst geçit çalışmaları yapılmalıdır. Yapılacak geçitlerin hesabının iyi yapılması gerekiyor. Sakarya'ya bir battı çıktı yapıldı fakat esnafı öldürdü. Bizim bu konudaki projelerimiz hazır. Toplu taşıma ve raylı sisteme acilen geçiş yapılması gerekiyor. Ulaşıma çözüm getireceğiz.”dedi.

“Altyapı sorununun temel nedeni 99 depremi sonrası iktidarın kendi yandaşlarına kazandırmak için birçok müteahhit ile çalışmasıdır.”

“Çok katlı binalara izin verilmemeli.”

“Kentsel dönüşüm sırasında çok katlı binalara izin verilmemeli. 3 katı geçmemeli çünkü Sakarya deprem bölgesinde yer alıyor. Olası bir depremde can kaybını azaltmak için yapılaşma konusunda önlemimizi almalıyız.” diyerek kentsel dönüşüm noktasında Sakarya’da eksik kalındığını vurguladı.

“Sakarya ülkemizin en güzel illerinden biridir. Sakarya her türlü doğal ve tarihi güzelliğe sahip fakat turist çekmek adına çalışmalar yetersiz.”

“Çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor.”

Tarım konusuna da değinen Bay,“Bugün çiftçimiz toprağına küsmüş vaziyette. Ekilebilir arazilerin %15’i artık ekilmiyor. Çünkü çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor. Kazanamayan çiftçi tarım yapmak istemiyor.”dedi.

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay, “Şeçmenden sandığa gittikleri zaman bizim önceden gerçekleştirdiğimiz hizmetleri gözönüne almasını istiyorum. Hakkınız olan hizmetin kapınıza gelmesini istiyorsanız Saadet Partisi’ne oy verin!” diyerek seçmene çağrıda bulundu.

21 Aralık 2018 , Cuma

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar