Muhtarlar Yeni Fikirleri ile Öncü Olmalıdır.

Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Halim Kuru RadyoNet’e Konuk Oldu!

Mehmet Halim Kuru Kimdir?

Kuru, 1961 yılında Sakarya’nın Serdivan ilçesinde dünyaya gelmiştir. 28 yıl Adapazarı Merkez Belediyesi’nde çalışmış ve buradan emekli olmuştur.  

Muhtarların önemini ve sorumlulukları

Mehmet Halim Kuru muhtarların önemini ve sorumluluklarını şu sözlerle açıkladı: “ Muhtarlık, bulunduğu bölgedeki halkın sosyal ihtiyaçları ile ilgilenen ve halkın diğer idari kurumlarda temsil eden resmi bir kurumdur. Bu kurumun önemi bilinmese de, devletin merkezi otoritesini güçlendiren en küçük birimdir. Seçimlerde yeni muhtarlar seçiliyor. Fakat muhtarlar yenilikçi değil. Devletin yap dediklerinden daha fazlasını yapmıyorlar. Oysa ki muhtarlar yeni fikirleri ile öncü olmalıdır.

Muhtarların Görevleri:

  • Mahalle sakinlerinin her zaman yanında olmalıdır.
  • Gönüllülük, duyarlılık, insanlara değer verme gibi erdemlerin yanında insanlara yardımcı olmalıdır.
  • Seçim zamanlarında sandık seçim kurulu, sağlık ocağı ve sağlık merkezi kurulu,  emlak vergisi ile ilgili bedel tespit kurulu gibi kurul ve komisyonlara katılmalıdır.
  • Seçmen kağıtlarını dağıtmalıdır.
  • Sandık seçim listelerini ve askerlik çağına gelmiş olan kişilerin evrak işlemlerini yapmalıdır.
  • Cadde, sokak ve meydan levhalarının kontrollerini yapmalı ve eksik veya bozulma durumlarında belediyeye bunları bildirmelidir.
  • Salgın ve şüpheli hastalığı olan kişileri ilgili kuruluşlara bildirmelidir.
  • Mahallede yapılan hizmetler hakkında görüş bildirmelidir.”

“Park olarak ayrılan alanlar halkımızın hizmetine ivedi ile açılmalı.”

Muhtarı olduğu mahalle için neler yapılması gerektiğine nelerin eksik olduğuna da değinen Kuru, “Öncelikle yaya kaldırımlarının yapılması gerekiyor. Tarla yolları dahil kullanıma elverişli olmayan yolların hizmete açılması gerekiyor. Sokak tabelaları ve ev numaralarının yenilenmesi gerekli.  Park olarak ayrılan alanlar halkımızın hizmetine ivedi ile açılmalı.” diyerek mahalle için yapılması gerekenleri sıraladı.

Mahallesi için neler yaptı?

Muhtar olduğu günden bu yana mahalle ve mahalleli için neler yaptığı sorusuna cevap veren Mehmet Halim Kuru, “4 Haziran 2011 tarihinden beri mahallemizde yaptığımız çalışmalar ile mahallemizi güzelleştirmeyi hedefledik. Bugüne kadar elimizden geldiğince halkımıza en iyi hizmeti sunmaya çalıştık. Bu süre zarfında muhtarlık binamızın yenilenmesi, çevre düzenlemesinin yapılması ve muhtarlık yanına çocuklarımız için park yapılması gibi hizmetlerde bulunduk. Bu çalışmalarda desteklerini bizden esirgemeyen belediye başkanımız Yusuf beye teşekkür ediyorum. Birde vatandaşlarımızın dolmuş durakları ve gidiş güzergahları hakkında bizden istekleri oldu bu konuyu da durak başkanları ile görüşerek çözüme kavuşturduk. Bir daha muhtar olarak seçilmem doğrultusunda bu toplu taşıma araçlarının daha uzun hatlarda hizmet vermesini sağlayacağım.” dedi.

Mehmet Halim Kuru birçok projelerinin olduğunu ve seçilmesi halinde tek tek uygulamaya koyacaklarını ifade etti. Kuru, iyi dilekler ile sözlerine son verdi.

25 Ocak 2019 , Cuma

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar