“Akyazı’nın büyüyüp gelişmesini bilinçli bir şekilde engelliyorlar.”

Saadet Partisi Akyazı belediye başkan aday adayı Selman Demirtaş Radyo Net’e konuk oldu

Selman Demirtaş kimdir?

Selman Demirtaş 1980 yılında Akyazı'da dünyaya gelmiştir. Akyazı İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuştur. Özel sektörde değişik alanlarda ve pozisyonlarda görev almıştır. Yapı elemanları imalat sektöründe faaliyet gösteren bir şirketi bulunmaktadır. Siyasi hayatına Refah Partisi Gençlik Kollarında başlamıştır. Milli gençlik vakıfları, Millet Partisi gençlik kolları, Saadet Partisi kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı, İlçe yönetim kurulu üyeliği ve 7 yıl süreyle İlçe Başkanlığı yapmıştır. 2014-2019 seçimleri Belediye Başkanı adaylığı ile siyasi hayatına devam etmektedir.

“Seçmenin büyük bir ilgisi ile karşılaştım.”

Demirtaş, aday olmasına karşın aldığı olumlu tepkileri anlattı ve sözlerine devam etti: “Bir önceki dönem aday olmam sebebiyle Akyazı halkının tanıdığı bir adayım. Bu açıdan aday olmam konusunda seçmenin büyük bir baskı ve ilgisi ile karşılaştım. Teşkilatımız da bu yönde karar vererek göreve bize vermiş oldu.”

“İsimler değişiyor fakat yönetim anlayışı değişmediği için Akyazı yol alamıyor.”

Yaklaşık 25 yıldır aktif siyasetin içinde bulunan Demirtaş, “ Siyasettin önemli unsurlarından biri teşkilatçılıktır. Biz de bu teşkilatının her  kademesinde bulunduk. Bunun artılarını saha çalışmalarında görüyoruz. Sahada hava çok iyi. Akyazı'da bir değişim arzusu hat safhada. Vatandaşlarımız Akyazı’yı yeni anlayış ile yönetecek bir başkan istiyorlar. Bu arzuyu vatandaşlarımızda yaptığımız çalışmalar içerisinde birebir görebiliyoruz. Yönetim anlayışı bakımından Akyazı'da uzun yıllardır herhangi bir değişiklik yok. Birkaç seçim öncesine gittiğimizde Akyazı'ya verilmiş sözlerin bugün hala gerçekleşmediğini görüyoruz. İsimler değişiyor fakat yönetim anlayışı değişmediği için Akyazı yol alamıyor. Bu tespiti bizzat vatandaşlarımız yapmıştır. Bu yüzden bu süreç Akyazı'da farklı bir yönetim anlayışı ile noktalanacak. Buna inanıyoruz.”dedi.

“Sözler yerine getirilmedi.”

Eski başkanı Zeki Toçoğlu'nun Akyazı için vermiş olduğu bazı sözler vardır Bu sözleri yerine getirip getirmediği konusunda ise Selman Demirtaş, “ Maalesef bu sözler yerine getirilmedi. Akyazı'nın 15 yıldır bir terminali yok. 3 seçimdir hemen hemen bütün adayların seçim beyannamelerinde Akyazı'ya bir terminal yapma sözü var. Hatta bir aday belli bir alan seçildiğini ve Başkan seçilmesi halinde hemen çalışmaların başlayacağını vaad etti. Akyazı Sakarya'nın nüfus bakımından 3. büyük ilçesi. Yüzölçümü bakımından ise Sakarya'nın 2. en büyük ilçesidir. Buna rağmen bugün hala Akyazı'da bir terminal yok. Bu anlamda eski başkan Zeki Toçoğlu'nun da sözünü tutmadığını görüyoruz. Gençlik Merkezi sözü de yerine getirilmedi. Akyazı'da Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu Kişisel Gelişim Merkezi adında bir merkez var. Bunun dışında sözler yerine getirilmedi. Akyazı, Büyükşehir’den yatırım alma konusunda da öncelikleri tespit edilememiş bir ilçe. Büyükşehir Belediyesi Akyazı'nın öncelikli ihtiyaçlarını karşılamak yerine Akyazı'da Devlet Hastanesi'nin yanına 5.6 milyon bütçe ile bir saha yaptı. Fakat bu Akyazı'nın Öncelikle ihtiyacı değildi.  Akyazı'da içme suyu problemi, terminal problemi var. Öncelikle problemler çözülmedi. Bunun dışında ihtiyaç olmamasına rağmen Akyazı'da Kuzuluk bölgesinde aynı sahadan olmasına rağmen 2. bir suni çimli saha tesis edildi. Bir de 5.6 milyon gibi bir bedel ödendi.”sözleriyle eleştiride bulundu.

“Akyazı’nın büyüyüp gelişmesini bilinçli bir şekilde engelliyorlar.”

Demirtaş, Akyazı’nın hak ettiği yerde olup olmadığı konusundaki görüşlerini ise şu şekilde açıkladı. “Bunu bu ilçenin evladı olarak üzülerek söylüyorum, Akyazı kesinlikle hak ettiği yerde değil. Sanayisi, verimli tarım arazisi gibi unsurları ile Akyazı Sakarya’nın gözbebeği olacak konumda. Fakat hizmet noktasında hak ettiği konumda değil. Bizim hem 7 yıl ilçe başkanlığı yapmamız hem de 2.ye aday olmamız sebebiyle yapmış olduğumuz çalışmalarda edindiğimiz bir izlenim var. Akyazı uzun yıllardır neredeyse aynı insanlar tarafından yönetiliyordu. Bazen perde arkasından bazen ise önünden bu insanlar Akyazı’nın büyüyüp gelişmesini bilinçli bir şekilde engelliyorlar. 15 yıldır Akyazı’ya bir otobüs terminali yapılmamasını kimse açıklayabilir durumda değil. Bu bilinçli bir şekilde yaptırılmıyor. Akyazı’nın en büyük sorunu bu maalesef.  Siyasetin köşe başlarını tutmuş birileri var. Akyazı’da onların sözünün geçmesini ve menfaatlerinin bozulmamasını istiyorlar. Dolayısıyla Akyazı’nın bilinçli bir şekilde gelişmesini engelliyorlar. Zihniyet değişimi olarak kastettiğimiz şey bu.  Akyazı’nın bu yapının elinden çıkması lazım ki, Akyazı problemlerini hızlı bir şekilde aşabilsin.”

Otopark ve trafik sorunu

Akyazı’nın sorunlarını gündemine alan Demirtaş, “Akyazı’nın otopark ve trafik sorunu hat safhada. Zaten genel anlamda Sakarya’nın birçok bölgesinde aynı sıkıntı yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi otopark ücreti adı altında bir ücret talep ediyor. Bunun neticesinde otopark yapma anlamında gerekli adımlar bir türlü atılmıyor. Bu yıllardır böyle.

Akyazı’nın merkezi bir noktaya sıkışmış durumda. Bütün kamu kurumları, bankalar vs. bir cadde üzerinde kurulu. Bu sıkışıklık otopark ve trafik sorununu da beraberinde getiriyor. Akyazı’nın merkezinde cazibe alanları ve yeni ticaret alanları oluşturmak suretiyle biraz dışarıya doğru dağıtılması gerekiyor. Bu sorun çözüme kavuşturulmalı ki merkezde oluşan sorunlar diğer noktalara sirayet etmesin.” ifadelerini kullandı.  

 “Akyazı için güç birliği oluşturmak gerekiyor.”

Akyazı’yı geliştirme yönünde çalışmalar yapacaklarının altını çizen Selman Demirtaş, “Siyasi yaşamım boyunca kimseyi kırmamaya dikkat ettim. Eleştirirken bile üslubuna göre eleştirdim. Diğer parti mensupları ile de birbirimizi severiz. Oturup sohbet ederiz. Bu anlamda kimseyi birbirinden ayırmıyoruz. Siyasetin köşe başlarını tutmuş yapıdan Akyazı’nın kurtulması lazım. Bunun içinde, Akyazı için güç birliği oluşturmak gerekiyor. Bu ilçe için adım atmak isteyen, bir şeyler yapmak isteyen herkesle birlikte çalışacağız. Bunu başarmadan ilerleme kaydedemeyiz. Geride kalan yıllar Akyazı için kayıp yıllardır. Daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz. Bu bir parti seçimi değil. Bu seçim güç birliği yaparak mevcut durumdan Akyazı’yı çıkarma seçimidir. Türkiye’nin standardını belirleyen anlayışımız vardır.Cumhurbaşkanımız ‘94 ruhuna dönmemiz lazım’ diye beyanatlarda bulunuyor. Biz o 94 ruhunu hiçbir zaman terk etmedik. Arayışa gerek yok. Biz o ruhu taşıyoruz. Bu anlayış ile Akyazı’da efsane hizmetleri hayata geçireceğiz. Herkese kapımız da gönlümüz de açık.” sözleriyle güç birliği olması gerektiğine vurgu yaptı.

“Teşkilatlarımızın her bölgede seçimi alacak potansiyeli olduğunun düşünüyorum.”

Demirtaş, Saadet Partisi’nin hedefi Nedir? sorusuna, “Biz Saadet Partisi olarak her seçimde iddialı bir biçimde, teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamış bir vaziyette  yola çıkarız. Geçmiş seçimlerde de aynı şekilde hareket ettik. Teşkilatlarımızın her bölgede seçimi alacak potansiyeli olduğunun düşünüyorum.” diyerek cevap verdi.

“CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ‘Siz aday olursanız sizi destekleriz.’ dediler.”

Selman Demirtaş, Akyazı'da ittifak arayışınız var mıdır? sorusuna ise, “Saadet Partisi olarak bizim herhangi bir ittifak girişimimiz olmadı. Bizim tabanda bütün siyasi görüşlere bir ittifakımız söz konusu, her biri ile iletişim halindeyiz. Akyazı değişim istiyor Akyazı'da değişim arzusu doruğa çıkmış vaziyette. Seçmenlerimiz bunun bir yerel seçim olduğunun farkında. Yönetim anlayışı değişikliğine gidilmesinin artık kaçınılmaz olduğunun farkında. Bu açıdan sadece tabanda bir ittifakımız söz konusu. CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları 2 ay önce bizi ziyarete geldiler. Bana ‘Siz aday olursanız sizi destekleriz.’ dediler. Bu süreç içinde görüşmeler devam etti. Bu arkadaşlarında katılım sağladığı bir toplantıda adaylığımızı ilan ettik. Daha sonra Akyazı’da Mhp’nin aday çıkarmayacağı AKP’nin aday çıkaracağı duyulunca İYİ Parti’de aday çıkaracaklarını ilan etti. Bizim bir ittifak arayışımız yok. Biz milletimizle bir ittifak yaparak, Akyazı’da bütün siyasi eğilimleri bir araya getirerek, toplumu da işin içine katarak, geniş katılımlı, istişareye açık olarak, şeffaf bir yönetim anlayışıyla birlikte Akyazı’yı yönetmek, birlikte Akyazı’ya hizmet etmek ve içerisinde bulunduğu bu geri kalmışlıktan çıkarma arzusundayız.” sözleriyle cevap verdi.

“Projelerimiz birebir taklit edildi.”

Projeleri seçim zamanına kadar açıklama taraftarı olmayan Demirtaş bunun nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Geçmiş dönem adaylığımda sahada aktif bir şekilde çalıştık. Projelerimizle Akyazı halkının karşısına çıktık. Bu süreçte bizim hazırladığımız projelerin birebir taklit edildiğini gördük. Bu yüzden bu dönem projelerimizi biraz daha arkaya bıraktık. Akyazı için gerçekten olumlu manada katkı sağlayacak, Akyazı’nın içinde bulunduğu durumdan hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayacağına inandığımız projeler üzerinde çalışıyoruz. Önceliğimiz Akyazı’nın önemli problemleri. Vatandaşımızın isteklerini saptamak için çeşitli anket çalışması da yapıyoruz. Akyazı ekonomisine katkı sağlayacak projelerimiz olacak. Özellikle tarımsal anlamda yapacağımız projelerimiz var.”

“Asla bel altı siyaset yapmadık.”

Saadet Partisi Akyazı belediye başkan aday adayı Selman Demirtaş, “Önümüzdeki seçimin Akyazı’mıza, ülkemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Biz hiçbir seçim döneminde şahısları hedef almadık. Herhangi bir siyasi kimliği hedef almadık. Asla belaltı siyaset yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız. Kesinlikle kırıcı olmadan, seçimi bir yarış olarak görüyoruz. Diğer siyasi partileri de rakip olarak görüyoruz. Düşmanlık algısıyla asla hareket etmedik. Etmeyeceğiz. İnşallah bu süreç ülkemiz açısından hayır ile sonuçlanır.” sözleriyle ve iyi dilekleriyle sözlerine son verdi.

2 Şubat 2019 , Cumartesi

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar