“Muhtarların görevi, insanların daha rahat ve huzurlu yaşayabilmesini sağlamaktır.”

Korucuk Mahallesi mahalle muhtarı adayı Hasan Cem Oğuz RadyoNet’e konuk oldu.

“Muhtarların görevi, insanların daha rahat ve huzurlu yaşayabilmesini sağlamaktır.”

Yıllardır yoğun bir şekilde vatandaşlara hizmetlerde bulunduklarını ve hizmetlerine devam edeceklerini söyleyen Oğuz muhtarların görevlerini, “Muhtarlar, bulundukları mahalledeki insanların daha rahat ve huzurlu yaşayabilmesi için; mesela yollardaki bozukluklar, park sorunları, çocukların, bayanların daha rahat sosyalleşebileceği alanları yapmak gibi mahallenin sorunlarını ve ihtiyaçlarını gerekli kurumlarla bire bir ilişkiye girerek  gidermeye çalışırlar.” diyerek anlattı.  

“Yıllardır aynı sorunlar devam ediyor. Bu sorunlara çözüm bulmak için aday oldum.”

Muhtar olmaya nasıl karar verdiğini anlatan Oğuz, “9 yıldır Korucuk’ta ikamet etmekteyim. Bu yıllar içinde mahalle sakinleri ile sohbet ederken de gördüğüm, hep aynı sorunların konuşulması. Sonrasında kurumlarla iyi ilişkiler içinde olan bir insanın bu sorunları çözebileceğini düşündüm. Bunu büyüklerim, ailem ve Korucuk Mahallesi sakinleriyle paylaştım. Görüşler sonrası aday olmaya karar verdim. Birçok şeye hakimim 2 senedir Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nda çalışıyorum. Bizim 3 Şube müdürlüğümüz var. Aile, çocuk, engelli ve sosyal hizmetler. Zaten insanların ana sorunları buradan geliyor. Engelli vatandaşlarımıza ve sosyal hizmetlerde durumu olmayan insanlara yardımcı oluyoruz. İnsanların sorunlarını elimizden geldiği kadar çözüyoruz. Şimdi tamamen halkın içinde olmaya karar verdim.” dedi.

“İnsanlara yüksekten bakmadan hizmet verilmeli.”

Muhtar azalarının dikkatlice seçtiğini ifade eden Hasan Cem Oğuz, “Muhtarların alt heyeti azalardır. 8 kişi aza oluyor. Bu kişileri diğer muhtarlar gönülleri olsun diye seçiyor. Ben öyle bir şey istiyorum ki; benim hizmet ekibinde olan azalar, ben olmadığım zamanlarda vatandaşın sorunlarına cevap verebilmeli ve bu konuda onlara yardımcı olabilmeli ya da vatandaş ile ilgilenip, isteklerin notunu alıp çözümü için bizimle istişare edebilmelidir. Bu yüzden aza seçerken titiz davrandım. Bu özelliklere sahip kişileri seçtim. Kibirli olmadan,  insanlara yüksekten bakmadan hizmet verilmeli. Halkımızda bu var yani bir makama geldiğimiz zaman bunlar olabiliyor. İnsana insan gibi bakacak, daha anlayışlı ve kibar davranacak bir ekip kurdum Ekibine de çok güveniyorum.” dedi.

“İnsanlara saygılı olmak lazım.”

Halk ile ilişkilere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Oğuz, “Öncelikle hitap ederken insanlara saygılı olmak gerekir. Değerli olduğunu insanlara göstermek, hissettirmek lazım. İnsanlar zaten bir şey isteyeceklerinde mahçup bir şekilde geliyorlar. O mahcubiyetin alınması lazım. Onları kırmadan, samimi, gerçekçi, dürüst bir şekilde sorunları ile ilgilenilmelidir. İnsanlara saygılı olmak lazım.” dedi.

Korucuk Mahallesi'nin problemleri

Mahalledeki en öneml problemlerin çöp ve başıboş köpekler olduğunu söyleyen Oğuz diğer sorunları şu şekilde sıraladı: “Bayanlardan çok şikayet alıyoruz. Korucuk’ta en büyük şikayetlerden biri başıboş köpekler. Bayanlar çocuklarını okula götürürken çok rahatsız oluyor. Köpekler saldırıyor. Köpek sorunu aslında çöplerle beraber gelen bir sorun. Çöp günleri oluyor; Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi. Mahallemizde konteyner yok. Konteyner gelip, çöp sorunu çözüldüğü zaman başıboş köpeklerin sayısı azalacaktır. Mahallemizde başıboş köpek sayısı azaldığında insanların yoğun olduğu yerlerden uzak belirli noktalara sokak hayvanları için  bir tarafına yem bir tarafına su koyulan kaplardan ve barınabilecekleri kulübelerden koyarak onların da hem barınmasını hem de doymasını sağlamalıyız. Ayrıca yollar çok kötü durumda. Parke taşları sürekli çıkıyor, zedeleniyor. Bu yüzden kazalar oluyor. Kapalı bir pazar yeri yok. Yol üstünde pazar kuruluyor ve çok kötü görünüyor. AVM ve marketler açısından mahallemizin yeterli olduğunu düşünüyorum. Engelliler için yürüyüş parkurları yapılmalı. Ulaşım sorunu da var. Bazı noktalara otobüsler gitmiyor. Oralara da duraklar koyulmalı, seferler düzenlenmeli. En büyük sorunlarımızdan biri de lise sorunu. Mahallemiz Adapazarı’nın en büyük mahallelerinden biri olmasına rağmen lise yok.”

“Beni seçerlerse hem Korucuk kazanır hem de ben kazanırım.”

Korucuk Mahallesi mahalle muhtar adayı Hasan Cem Oğuz, muhtar adaylarının vaatte bulunmasını eleştirerek ve “Muhtarlıkta vaat olmaz. Çünkü, muhtarlığın bir bütçesi yok. Muhtarlık tamamen kurumlarla, büyüklerimizle ikili ilişkilerde çözülecek şeyler olur. Belediye, Valilik, Kaymakamlık gibi kurumlar ile ikili ilişkileri sağlam tutarak bütün sorunlar çözülebilir. Muhtarlar halkın sözcüsüdür. Halkın şikayetlerini, sorunlarını ve taleplerini ilgili makama iletir ve takip eder.  Sonuca bağlanana kadar takipte kalır. Dilekçe evrak iletmeyle muhtar olunmaz. Muhtarlar çözüm odaklı olmalı. Ben bu konuyu, kurumlardaki samimi, sıcak ilişkilerinden dolayı başaracağına inanıyorum. Beni seçerlerse hem Korucuk kazanır hem de ben kazanırım. Korucuk’un gelişmesi ve tercih edilen bir Korucuk olması için ben ve ekibim elimden geleni yapacağımıza söz veriyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

28 Şubat 2019 , Perşembe

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar