“Kadın muhtar olarak varlık göstermek çok önemli.”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı Esra Kukul Öçalan RadyoNet’e konuk oldu.

Esra Öçalan kimdir?

Öçalan, Sakarya Kent Konseyi kadın meclisi yürütme kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yapmıştır. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak kadına şiddeti önleme komisyonu teknik kuruluna üyedir. Sakarya Türk Kadınlar Birliği gönüllü üyesidir. Buna istinaden birçok sertifika sahibidir. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti onaylı yerel düzeyde katılımcı, stratejik yönetim, eğitim sertifikası vardır. İlk yardım sertifikası vardır ve itfaiyecilik eğitimi almıştır. Ayrıca takı tasarımcısıdır.Türkiye'de zincir mağazalara sahip olan bir mağazanın 2 yıl boyunca takı tasarımını yapmıştır.

“Kadın muhtar olarak varlık göstermek çok önemli.”

Esra Kukul Öçalan, muhtarlar neden önemlidir? sorusuna; “Günümüzde insanlar ekonomik savaş içerisindeler. Komşular birbirini tanımıyor. Bu kimsenin suçu değildir. Herkes yaşam çabasında. Muhtarların önemi ise, özellikle bir kadın muhtar olarak varlık göstermek çok önemlidir. Ben her evin kız kardeşi, ablası olacağım. Çünkü halkın derdini kendime dert edinecek bir insanım. Bunu seviyorum ve normal yaşamımda da bunun için uğraşıyorum. İnsanların derdi ile dertlenildiğinde zaten o komşuluk, kardeşlik, arkadaşlık ilişkisi kendiliğinden gelecektir.” diyerek cevap verdi.

“3 dönemdir muhtar adayıyım. Ben bu yola baş koydum.”

Muhtar adayı olmasında çevresinin nasıl tepkiler verdiğini anlatan Öçalan,“Çok güzel geri dönüşler alıyorum. Zaten sosyal faaliyetler içerisinde yer almam sebebiyle hiç aklımda olmadığı bir zamanda 2009 seçimlerinden önce yakın çevremin bana bunu yönetmesi ile başladım. Ben birçok sosyal faaliyete katılan bir insanım. Zaten muhtarlığa da sosyal sorumluluk olarak bakıyorum. Onların bana verdiği bu enerjiyle ve tabii ki ailemin onayıyla ben yola baş koydum. 3 dönemdir muhtar adayıyım. Mahalle halkının ‘bu kadın bu istikrarın sonunda bir şeyleri başarır’ düşüncesiyle bana oy vermelerini talep ediyorum. Yani istikrar önemlidir. Halihazırda birçok çalışmalar içerisindeyim. Bunu normal vatandaş olarak yapıyorum ama bir statü olarak aldığımda daha çok insana el uzatmayı düşünüyorum.” dedi.

“Mevcut muhtara teşekkür ediyoruz fakat artık yeni simalara yol açmalı.”

Mevcut muhtarın 6 dönemdir muhtarlık yapmasını da konu edinen Esra Öçalan, “Kendisine teşekkür ediyoruz. Artık mahallemize yeni bir kan, yeni bir can gerekiyor. Bütün çevremde bunu düşünüyor. Kendisinin artık bırakması gerektiğine inanıyorum. Çünkü babadan oğula geçen bir sisteme dönüştü. Tabii ki yıllar içinde birçok işe imza atmıştır ama bir kan değişimine gidilmesi gerekiyor.” diyerek mevcut muhtarın yeni yüzlere yol açması gerektiğini vurguladı.

“Mahallemiz Sakarya'nın kalbidir. Stratejik bir konumda yer almaktadır. Cumhuriyet Mahallesi, tümeni, il halk kütüphanesi, eğitim kurumları ve Çark Caddesi ile gözde bir mahalle.”

“Muhtar sorunların çözümü için gerekirse ilgili kurumun kapısının önünde yatacak.”

Muhtarlığın, sorunları çözmek için halk ve devlet arasında bir köprü olduğunu vurgulayan Öçalan, “Burada bir Belediye Başkanı bir Başbakan edasıyla konuşmak istemiyorum. Çünkü ben varlık gösteren bir muhtar adayı olma çabasındayım. Belediye Başkanı başka, elinde her türlü hizmeti imkanı var. Fakat muhtarın bu imkanı yok. Muhtar ise gerekirse o kapının önünde yatacak. İyi günde, kötü günde halkın gereksinimlerini karşılayacak. Ben bunun altından kalkacağıma inanıyorum.”dedi.

“Cumhuriyet Mahallesi’nde ben eksiğim.”

Mahallenin sorunlarını, eksiklerini ve çözümlerini iddiasını ortaya koyarak aktaran Öçalan, “Cumhuriyet Mahallesi’nde ben eksiğim. Çünkü güzel fikirlerim var. Bir kere evlere girebilirim, kadınlar ile birlikte yürüyebilirim. Yani muhtarlık kapısı, sadece erkeklerin girebileceği bir yer olmamalı. Burada kesinlikle erkek kadın ayrımı yapmıyorum. Ama hemcinslerime daha yakın olabilmek için, herkesin benim kapıma rahatlıkla, huzurla gelebilmesi için çaba göstereceğim.”dedi.

Projeler..

Esra Kukul Öçalan, muhtar adayı olduğu Cumhuriyet Mahallesi için projelerini sıraladı:

 • Gençlerimiz, çocuklarımız çok önemli. Teknoloji çağındayız ama çocukların bilgisayarın başından kalkmaları gerekiyor. Eğitim, öğrenim için tabii ki kullanmalılar. Fakat saatlerini bilgisayar başında geçiriyorlar. Onlar için bir kitap okuma odası, merkezi kurmayı istiyorum. Vatandaşın evlerdeki fazla kitapları vermesiyle oluşturacağız. 
 • Giyme  veya herhangi bir eşyaya ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yine bağışlarla kurulacak olan ihtiyaç odası yapacağız. İhtiyacı olan istediği zaman ihtiyacını buradan giderebilecek. 
 • Ramazan ayında fitre ve zekatların doğru kişilere iletilmesi konusu gerçekten çok önemli. Zaten bunu yapmak için muhtar olmaya gerek yok, insan olmak lazım. 
 • Alo muhtarlık hattı açacağız. Yani vatandaşın beni 7/24 arayabilecekleri bir hat olacak. Aynı zamanda sosyal medyada da yer alacağız. Halk derdini, sıkıntısını, neşesini, sorununu bu sosyal platformlardan bana iletecek. Ben de elimden geldiğince buna ortak olmaya, çözüm aramaya çalışacağım. 
 • Yaşlı ve engelli vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerekiyor. Mesela, evde hasta bakım hizmeti verildiğini çoğu kişi bilmiyor.
 • Bayat ekmek kutuları oluşturacağız. Bayat ekmekleri değerlendirmek gerekiyor.  
 • Atık yağ kutuları yapacağız. Çünkü yağı dökmek toprağa karışmasına yol açar. Toprağa karıştığında bize olumsuz etkileri yansıyacak. 
 • Geri dönüşüm kutuları, evimizde birçok atık oluşuyor. Bunların ayrıştırılarak atılması gerekiyor. 
 • Çöp konteynerı, çöpler sıklıkla kapıdan alınıyor. Fakat akşam koyulan çöpü sabaha kadar sokak hayvanları parçalıyor. Bu da sağlığımızı tehdit ediyor ve kirlilik oluyor. 
 • Deprem bilinçlendirilmesi yapılmalı. Biz bir deprem bölgesindeyiz bu yüzden deprem eğitimi çok önemli.
 • İnsanları bilinçlendirmek için deprem eğitim seminerleri, kadına yönelik psikolojik, hukuki, sağlık yönünde seminerler verilmeli. 

Bunlar gibi birçok projem var.”

“Masa başında oturan değil varlık gösteren bir muhtar olacağım.”

Halkın sorunlarını gidermek için çok çalışacağını ifade eden Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı Esra Kukul Öçalan, “Kimseyi yalan söylemler ile kandırmanın anlamı yok. Ben halkın sorunlarının hallolması için gerekli kurumların gerekirse kapısında yatacağım. Ben halkın sorunlarının takipçisi olacağım. Öyle masa başında oturan değil varlık gösteren bir muhtar olacağım. Hizmet için cinsiyet ayrımı yapmadan çalışacağım. Muhtarlıkta sadece koltukta oturarak boşa zaman geçirmeyi düşünmüyorum.Herkesin, ‘bunu bu kadın yapabilir, ben ondan fikir alabilirim, beni doğru yönlendirebilir’ düşüncesiyle bana geleceğini de biliyorum. Cumhuriyet Mahallesinden Ben güvenoyu istiyorum. Yapacağımız işlerde herkesin emeğinin ve onayının olması kaydıyla bir şans diliyorum.”dedi.

“Erkek adayların egemenliğini sallamaya geliyoruz.”

Diğer mahallelerin kadın muhtar adayları ile görüştüklerini söyleyen ve iddiasını bir kez daha ortaya koyan Öçalan, “İlk toplantımızı KADER Derneği (Kadın Adayları Koruma Derneği) ile yaptık. 8 kadın aday var. Hepimiz ortak kanıda, birlikte çalışacağız. Hepsini gözünde aynı ışığı ben de gördüm. Diğer adaylar ile de her zaman görüşüyoruz. Yaptığımız işleri birbirimizle paylaşıyoruz. Sosyal medyada da paylaşıyoruz. Erkek adayların egemenliğini sallamaya geliyoruz.” diyerek ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

28 Şubat 2019 , Perşembe

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar