“Herhangi bir sıkıntı noktasında ilk gidilecek merkez muhtarlıktır.”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve muhtar adayı Cihan Alemdaroğlu RadyoNet’e konuk oldu.

Cihan Alemdaroğlu kimdir?

Alemdaroğlu,1959 Adapazarı Cumhuriyet Mahallesi doğumludur. Evli, 4 çocuk babasıdır. 30 yıldır Cumhuriyet Mahallesi'nin muhtarıdır. Kendisinden önce 20 yıl da babası aynı mahallede muhtarlık yapmıştır. 50 senedir aynı mahallenin aralıksız muhtarlarıdırlar. 

“Herhangi bir sıkıntı noktasında ilk gidilecek merkez muhtarlıktır.”

Muhtarların önemini konu edinen Alemdaroğlu, “Muhtarlık müessesesi cazibe merkezi gibi çekim merkezidir. Şehirlerde insanlar dağınık yaşadıkça, kimse kimseyi tanımıyor ama bir sıkıntı noktasında ilk gidilecek merkez muhtarlıktır. Onun için muhtarlık çok önemlidir. İnsanlar da onun için bizlere her türlü derdini anlatırlar. Biz de çözüm bulabilmek için elimizden gelen gayreti, çabayı sarf ederiz.”dedi. 

“Çevremin teveccühleri çok güzel.”

Tekrar aday olmasında çevresinin tepkisini anlatan Cihan Alemdaroğlu, “Çok güzel karşıladılar. Teveccühleri çok güzel. Cumhuriyet Mahallesi halkına da çok teşekkür ediyorum. ‘Sen aday olmamış olsan dahi senin ismini biz yazacağız, oraya yine seni muhtar oturtacağız.’ diye güzel tepkiler alıyorum.”dedi. 

“Cumhuriyet Mahallesi, Sakarya ilinin cazibe merkezidir.”

Cumhuriyet Mahallesi'ni diğer mahallelerden ayıran özelliği nedir? sorusuna Alemdaroğlu, “Cumhuriyet Mahallesi Adapazarı'nın hatta Sakarya ilinin cazibe merkezidir. Alışverişin en canlı olduğu yer. Adapazarı'nın merkezi bir mahallesi. Yani yaşam merkezi, alışveriş merkezinin döndüğü yer; Cumhuriyet Mahallesi'nde olduğu için diğer mahallelerden farkımız var.” diyerek yanıt verdi.

“Türkiye genelinde mahallemizin hiçbir sorunu kalmamıştır.”

Muhtarlığı süresince mahalle için neler yaptığını anlatan Cihan Alemdaroğlu iddialı konuştu: “Cumhuriyet Mahallesi'nde da babamdan görevimizi devraldık. Bizim hizmet aldığımız alan belediyelerimiz. Belediyelerimizin de imkanları dahilinde kıt kanaat hizmet ediliyordu. Son dönemlerde belediyelerin durumları düzeldi. Benim mahallede çok önemli olarak gördüğüm şeylerin başında olan doğalgazı biz getirdik. Bu Adapazarı için de çok önemli bir olaydı. Şehir kirliydi ve hava kirliliği vardı. Onun giderilmesi için mahallemize doğalgazımızı kazandırdık. Türkiye genelinde mahallemizin hiçbir sorunu kalmamıştır. Büyükşehir belediye başkanımız Zeki Toçoğlu ve Süleyman Dişli sayesinde mahallemizde hiçbir sorunumuz kalmamıştır. Türkiye genelinde bizimki gibi bir mahalle yoktur.”

“İhtiyaç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını gideriyoruz.”

Mahalle içerisinde bulunan yoksullara gerekli yardımların yapıldığını ifade eden Alemdaroğlu,“Bizim mahallemiz biraz gelir düzeyi yüksek bir mahalledir. Fakat her mahallede olduğu gibi mahallemizde de bu tür gariban insanlar var. Bu insanlara kış ayları için yakacak ihtiyaçlarını veriyoruz. Devletinde bir katkısı var ama yetmiyor veya vermiş olduğu yakacak (kömür) çok bozuk olabiliyor. İnsanlar bunlar ile ısınamıyorlar. Kömürü verseler de onu tutuşturacak odunları yok. Onlara aylık gıda ihtiyacını tedarik ediyoruz. Bunun dışında da yine evinde ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını gidermek için bizim ticaret sitemiz var. Bir ailenin evinde tadilat gerekiyorsa tadilatını, evinde arızalı araç gerecinin tamirini yapıyoruz. Bunları da kuruluşlarla ve şahıslarla görüşerek birlikte yapıyoruz.”dedi.

“Gençler için tesis kurabilecek bir alanımız yok.”

Alemdaroğlu mahalle çapında gençler için bir projeleri olup olmadığı konusuna da “Bizim mahallemiz yerleşik bir mahalle, yani yeni yapılaşmaya müsait olan bir mahalle değil. Gençler için tesis kurabilecek bir alanımız yok. Çocuklar için oyun bahçelerimiz var. Ama hükümetimizin millet bahçeleri gibi projeleri var. Zamanı geldiğinde bizim de mahallemiz için bir talebimiz olacaktır. Bizim engelli kahvemiz var. Orada engelli gençlerimiz çalışmaktadır. O merkezden gelen kazançta engelli çocuklarımız için kullanılmaktadır.”diyerek açıklık getirdi.

“20-25 sene bu mahalleye yapılabilecek hiçbir şey yok.”

Mahalleye yaptıkları hizmetlerden bahseden ve yine iddialı konuşan Cihan Alemdaroğlu, “Bizim mahallemizde hiçbir problem kalmadı. Biz asfaltlarımızı yeni yaptık. Yağmur suyu kanallarını yeni yaptık. Kanalizasyon sistemlerimiz tekrar elden geçti. Su hatlarımız yenilendi. Binaların bağlantıları yenilendi. Kablolu TV, internet alt yapıları yenilendi. Şu anda bu Cumhuriyet Mahallesi'nin hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Aksi bir durum olmadıkça 20-25 sene bu mahalleye yapılabilecek hiçbir şey yok.” dedi. 

“Herkes muhtar olma cesaretini görebilir.”

Diğer adayların adaylığını da değerlendiren Alemdaroğlu, “Tabii ki demokrasi var. Herkes aday olabilir. Herkes kendinde aday olma cesaretini veya muhtar olma cesaretini görebilir. Onların hepsine saygılıyız. Aday olanlarda zaten bizim mahallemizin insanları.Kendilerini, ailelerini tanıdığımız insanlar ve çok değerli insanlar. Tabii ki onlara da başarılar dilemekten başka bir şey yok. Hatta onlara da bazı komşularımız ‘Neden çıkıyorsunuz mahalle için yapılabilecek bir şey yok ki’ diyorlar.  Ama olacaktır bunlar, demokrasi bu.” diyerek diğer adaylara başarılar diledi.

“Çok acil ihtiyaçlar oluyor. Onları da çözüyoruz.”

Tekrar muhtar olması halinde belediyeden herhangi bir talepte bulunacak mısınız? sorusuna Alemdaroğlu, “Biz yaşayan insanlarız, kentimiz de yaşayan bir kenttir. Mutlaka insanların ihtiyaçları olacaktır. Biz şimdi; ‘Bütün işlerimizi yaptık, 25 sene hiçbir şey yapmasak ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde bir hizmet yapıldı.’ diyoruz ama öyle durumlar oluyor ki; günün şartlarına göre bazı şeyler, çok acil ihtiyaçlar oluyor. Tabii ki bunları hemen belediye ile diyalog haline geçerek çözüyoruz.” diyerek cevap verdi.

“Adapazarı'nı hep birlikte yaşanılır bir kent haline getirelim.”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve muhtar adayı Cihan Alemdaroğlu,  “Şehir içerisinde de bir araba duruyor ise arkada buna tahammül edelim. Devamlı korna çalmayalım. Trafikte birbirimize çok saygılı olalım. Halk olarak birbirimize kenetlenelim. Adapazarı'nı hep birlikte yaşanılır bir kent haline getirelim.” diyerek ve  iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi. 

5 Mart 2019 , Salı

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar