“İhaleye müşteri ile birlikte katılıyoruz.”

Endüstriyel Otomotiv Şirket Sahibi Hakan Nebilir RadyoNet’e konuk oldu.

Hakan Nebilir’in Sakarya'da Erenler Atatürk Sanayi Sitesi'nde bulunan bir işletmesi vardır. Otomotiv bakım, tamirat ve onarım, kaporta, boya onarımı kısacası özel servis hizmeti tarzında çalışmaktadırlar.

“Az hasarlı araçları alıp onarıp müşterilere ekonomik bir şekilde sunuyoruz.”

Yaptıkları işi özet olarak anlatan Nebilir, “Piyasada pert araç konusunda farklı tabirler bulunmaktadır. 3-4 sene önce çıkan sigorta şirketlerini kapsayan yasa gereği, hasarlı araçların onarımını araç sahibi yaptırmak istemeyebilir. Bu araçlar bazen çok bazen de az hasarlı oluyor. Az hasarlı olanları yani onarılabilecek durumda olan araçlar var. Bunları alıyoruz. Örneğin iskelet ve şase bölgesi hasar görmeyen, motorunda herhangi bir sıkıntı olmayan, takla atmamış, devrilmemiş olan araçları alıyoruz. Mesela tampon hasarı, kapı hasarı, çamurluk hasarı tarzında tabir ettiğimiz az hasarlı arabaları alıyoruz. Biz bunları alıp onarıp müşterilere ekonomik bir şekilde sunuyoruz.”dedi.

“Sigorta şirketi, aracın gerçekten onarım masrafı ekonomik faaliyetlerin üzerindeyse, piyasa rayici yani arabanın piyasada değeri üzerinden ödeme yapıyor.”

Hasarlı aracın satın alma sürecini ve ücretlendirmesini de anlatan Nebilir, “Araç hasarının büyüklüğü ve “Full kasko olduğu müddetçe aracınız bir kazaya karışsa bile, ister suçlu olur ister haklı olun, kaza gerçekleştikten sonra müşteriye bir portre çıkıyor. Serviste araçlara bir ekspertiz yapılıyor. Ekspertiz sonrası sigortaya hasar bildirimi yapılıyor. Aracın hasarı kasko değerinin %20’sini  geçmesi halinde sigorta şirketleri de aracın onarımını üstlenmiyor. Örneğin; 100.000 tl değerinde bir aracınız var. Kazaya karıştınız bu araç önden yada arkadan büyük bir şekilde hasar gördü. Biz servis olarak, ilk önce ön ekspertizle aracın hasar miktarını çıkartıyoruz. Bu hasar miktarı %20’yi geçtiği anda yani 100.000 tl değerindeki araçta hasar onarım bedeli 20.000 tl üzerinde olursa sigorta şirketinden bir ön onay alınması gerekiyor. Müşteri de bu noktada ‘Ben aracımı onarmak istemiyorum. Benim ücretini ödeyin’ diyebiliyor.  Sigorta şirketi, aracın gerçekten onarım masrafı ekonomik faaliyetlerin üzerindeyse, piyasa rayici yani arabanın piyasada değeri üzerinden ödeme yapıyor.  100.000 tl değerindeki bir araç için siz belki 120.000 tl’lik bir kasko kestirmiş olabilirsiniz. Kaza sonrası o ödediğiniz 120.000 tl’yi talep edemezsiniz.Sigorta şirketleri sizin ödediğiniz kasko ücretine bakmıyor. Baz alınan nokta aracın piyasa fiyatıdır. Aracınız piyasada 100.000 tl ediyorsa sigorta şirketi sizi de mağdur etmemek adına 100.000 olmasa da 99.000 tl gibi yani çok küçük farklılıklarla ödeme yapıyor. Bu ödeme sizin mutabık kaldığınız rakam üzerinden oluyor.”dedi.

“Az hasarlı araçları alıyoruz.”

Hakan Nebilir, sigorta şirketinin hasarlı aracı almasından sonraki süreci, “Müşteri parasını sigorta şirketinden aldığı anda araç sigorta şirketinin malı olur. Türkiye'de bu işi yapan 3-4 tane firma var. Buralarda araçları ihale yoluyla satış yapıyorlar. Örneğin; her gün yaklaşık 400 araç ihaleye çıkıyor. Bu aracın bilgisayardan hasarına, piyasa rayicine ve aracın satış miktarına bakıyoruz. Az hasarlı araçlar olduğu zaman hemen alıyoruz. Onarımını garantili bir şekilde bitirdikten sonra muayenesini de yaparak standartlara uygun hale getiriyoruz.” ifadeleriyle anlattı.

“Kesinlikle müşteriyi kandırmamak lazım.”

Müşterileri bilgilendirme konusunda şeffaf olmanın önemini vurgulayan Nebilir, “Kesinlikle müşteriyi kandırmamak lazım. Yani araç alacak bir kişi bu tarz hasar görmüş ve onarılmış bir araç alacağı zaman piyasadan minimum %25 ucuz alıyor. Örneğin; piyasada rayiç bedeli 100 bin lira olan bir aracın 75 bin liraya alıyor.  Biz pazar oluşturuyoruz.Biz müşterilerimizin ilk önce talebin oluştururuz. Talep formları var, bu formu dolduruyoruz. Uygun aracı müşterilerimize teslim ediyoruz.” dedi.

“İhaleye müşteri ile birlikte katılıyoruz.”

İnsanların sigorta şirketleri tarafından dolandırılmamak için nelere dikkat etmesi gerektiğini de anlatan Hakan Nebilir, “Biz prensip gereği, aracı alıp stoklayıp onarıp müşterilerimize satmıyoruz. O noktada çok illegal işler olabiliyor. Biz müşterimizin talebini oluşturuyoruz. Bizim portföyümüzde talebi olan müşterinin talebine göre araç elimize geçtiğinde hemen ilgili müşteriyi arayıp bilgilendiriyoruz. İhaleye müşteri ile birlikte katılıyoruz. Müşterinin gözü önünde fiyat veriyoruz.  Müşteri kendi fiyatını verip arabayı alıyor ve dükkana getirip onarımına başlıyoruz. Arabayı görmeden, hasarının miktarını, yerini bilmeden almamalılar. Mesela, pert kaydı olan bir araca sahibi, hiçbir şeyi yok, sağlam diyebilir. Bu sefer iş illegaliteye gidebilir. Benim burada tavsiyem; bu tarz araba alacaklar sigorta şirketinden, ilk elden aracı görerek alsınlar.” ifadelerini kullandı.

“Pert araçları almasınlar.”

“Piyasada 100 bin lira olan araçlar var. Biz bu aracı 75 bin liraya mahal edebiliyoruz. 25 bin lira daha ekonomik oluyor.” diyen Hakan Nebilir sözlerine, “Daha ekonomik araç almayı düşünenler kesinlikle güvendikleri yerden ve görerek, ilk elden kendileri alsınlar. Onarımını yaptırabilirler. Kazalı araca sahip olmak eksiklik değildir. Aracınız kaza yapabilir, bir aracın parçası da değişebilir. Ama çok büyük hasarlı tabir ettiğimiz bariz pert olan araçlar, yani şasesi ezilmiş, takla atmış, motoru hasar görmüş vb. bu tarz araçları almasınlar.” diyerek devam etti.

“Kredi ve senet konusunda yardımcı oluyoruz.”

Müşterilere ödeme konusunda da kolaylıklar sağladıklarının altını çizen Endüstriyel Otomotiv Şirket Sahibi Hakan Nebilir, “Müşterimiz senetle araba almak istiyorsa o konuda yardımcı oluyoruz. Kredi konusunda da yardımcı oluyoruz. Müşterimizi uğraştırmıyoruz.Tabii müşterimize, aracın sigorta şirketinden alınırken hasar kaydı gözüktüğünü söylüyoruz. ‘Siz de satarken bunun bildirimini yapınız.’ diyoruz. İşler doğru yapıldığı sürece hiçbir sıkıntı yok. Kredi konusu finans ile alakalı bir kısım. Şimdi biz aracı satıyoruz ama aracın ücretini banka veriyor. Bazı müşteriler kredi konusunda zorlanıyor. Bu noktada senet sistemimizi hemen devreye sokuyoruz. Oradan da yardımcı oluyoruz. Müşteri bize yeter ki ödeme miktarını bildirsin. Yani 1000 lira ödeme gücü varsa 3000 lira borca girmesin. Kendisi de sıkıntı çekmesin, firmalarda da problem olmasın. Yardımcı oluruz. Bize gelip de araç almadan giden çok azdır.” diyerek ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

15 Mart 2019 , Cuma

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar