“Sakarya’ya iki yıl üst üste yatırım gelebilir.”

TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı Sakarya GİAD Başkanı Gökhan Korkmaz RadyoNet’e konuk oldu.

Gökhan Korkmaz kimdir?

Korkmaz, 1978 Sakarya doğumludur. Üsküdar Fen Lisesi mezunudur. 1996 yılında Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü birincilikle bitirmiştir. Daha sonra ticari hayatı başlamıştır. Ataları 1965 yılından beri inşaat malzemeleri sektöründedir. Burada çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda eğitim hayatına devam etmiştir. Sakarya Üniversitesi Yapı dalı yüksek lisansını tamamlamıştır. Böylece 2001 yılında ‘İnşaat Yüksek Mühendisi’ unvanını almıştır. Şu anda da Kütahya Seramik’in Sakarya bayiliğini sürdürmektedir. Ticari faaliyetlerinin yanında bir de sivil toplum projeleriyle de adından sıkça söz ettirmektedir. 4 yıl önce Sakarya GİAD (Genç İşadamları Konfederasyonu Derneği) kurulmuştur. 2018 yılı içerisinde isim değişikliğine gidilerek “İşadamları” ibaresi “İş İnsanları” olmuştur. Bu çatıda sivil toplum kuruluşu hareketleri gerçekleştirmektedir. Bunların yanında Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yüksek İstişare Konseyi’nde yer almaktadır. Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde danışma kurulunda da yer almaktadır. Bu alanlarda Sakarya’nın gelişimi için bir takım faaliyetlerde bulunmaktadır.

İsim değişikliği nedeni

Derneğin isminde bulunan ‘İşadamları’ ibaresinin İş İnsanları olarak değiştirilme nedenini anlatan Korkmaz, “ Adam kelimesi cinsiyetçi bir yaklaşım olarak algılanıyor. İş dünyasında kadınlarında yer alması ve nezaket kurallarına uygun olması açısından bu isme karar verildi. Ayrıca eşit olduğumuza, eşit şartlarda eşit hizmetler sunabileceğimize inandığımız için genel başkanımızın da kararıyla değişiklik gerçekleşti. Bunun özendirici olacağını düşünüyoruz. Çünkü algıda ‘İşadamı’ kavramından dolayı derneğimize katılmak isteyen kadın üyelerde bir önyargı oluşuyordu. Bunu kırmak istedik. Kadınlara derneğimizde yer almaları açısından bir ışık tutmak istedik.”dedi.

 “TÜGİK’in ideolojik yapısına bakıldığında vatan, millet sevdalısı genç bir grup olduğunu görüyoruz.”

GİAD kurumunun oluşumunu ve oluşumunun karar sürecini konu edinen Gökhan Korkmaz, “2014 yılında bazı programlara katıldım ve vatanını, milletini seven insanların birleşerek bölgelerine katkı sağlamak için bir sivil toplum kuruluşu hareketi yaptıklarını gördüm. Mevcut genel başkanımız ile Sakarya’da da böyle bir kuruluşun kurulması gerektiği yönünde görüşmelerde bulunduk. Sakarya’da sivil toplum kuruluşları var, güzel hizmetlerde de bulunuyorlar. Ama TÜGİK’in ideolojik yapısına bakıldığında vatan, millet sevdalısı genç bir grup olduğunu görüyoruz. Biz gençlerin bir arada olduğu bir grup oluşturmak ve faydalı hizmetlerde bulunmak istedik. Yaklaşık 50 kurucu üye ile görüşmelerde bulunarak bir araya geldik. Farklı sektörden arkadaşlarla bir çatı altında toplandık ve 2015 yılında derneğimizi kurduk.” dedi.

“Sosyal sorumluluk projelerinde birçok noktada yer aldık.”

Yer aldıkları projeleri dinleyiciyle paylaşan Korkmaz, “Sıfırdan bir kuruluşun kurulması büyük özveri istiyor. Markasından logosuna, ifade edebilmemizden kabullendirmemize kadar birçok aşamayı kurucu arkadaşlarımla birlikte başardık. Bununla birlikte sosyal sorumluluk projelerinde birçok noktada yer aldık. Okul kütüphanelerini yeniledik. Eğitim haftaları etkinliklerinde bulunduk. Ortaokul seviyesi çocuklarımıza sivil toplum bilincini kazandırma çalışmaları yaptık. Görme engelli kardeşlerimize sponsorluk gibi birçok alanda çalışmalar yaptık. Devletimize mobese kamera sistemleri noktasında destek çıktık. Belli bölgelere mobese yapıp Emniyet Müdürlüğü’ne bağışladık. Emniyet Müdürlüğümüzün yenilenmesi sürecindeki revizyonlarda yer aldık. Kaymakamlıkların ihtiyaçlarını karşıladık. Fidan ektik. 300 çocuğumuzun giydirilmesi konusunda bir projemiz olmuştu. Bunun gibi çalışmalar yaptık. Üyelere katkı sağlayacak çalışmalar da yaptık. Örneğin, eğitim faaliyetleri düzenledik. Üyeler arası işbirliklerini geliştirici faaliyetler düzenledik. Genç iş insanlarının toplumda daha aktif daha sosyal olmalarını aşılayan programlar, eğitimler ya da etkinlikler düzenledik Daha etkili olan iki yıl üst üste Antalya'da gerçekleşen büyük TÜGİK İş Zirvesi'nin ana sponsoru olduk. Sakarya'nın bir yatırım ve tarım kenti olduğunu anlattık. Haber bültenleri düzenledik. Görsel, yazılı yayınlar yaptık ve duyurmaya çalıştık. Dönem dönem farklı etkinlikler ile beraber özellikle iş zirveleri çok etkili oldu. Güzel bir birlikteliğe imza attık.” diyerek faaliyetlerini sıraladı.

“Gençler farklı noktalarda sinerji ve bilgi almak için her daim kapımızı çalabilirler.”

Genç girişimcilere yol haritası çizme konusunda yardımları dokunacağını vurgulayan Korkmaz, “İş hayatındaki veya yeni mezun, iş kurmak isteyen gençler farklı noktalarda sinerji ve bilgi almak için her daim kapımızı çalabilirler. Derneğimize üye olabilirler. Aktif faaliyetlerde bulunabilirler. Üye olmasalar da etkinliklerimizde yer alabilirler.” diyerek gençlere çağrıda bulundu.

“Mini kartvizit programları planlıyoruz.”

Daha önce yaptıkları projeleri sıralayan Korkmaz bir de yapacakları projeleri paylaştı: “Bu yıl içerisinde seminer salonu ve idari merkez kazandırdık. Bu konumdaki eğitim alanının daha aktif kullanılmasına yönelik çalışmalarımız olacak. Yakın zamanda bazı akademik kurumlarla görüşmelerimiz oldu. Çalışan üyelerimizin ticari faaliyetlerini ve kendi çalışanlarını geliştirmeleri adına küçük akademi programları planlıyoruz. Üyelerimizin sosyal anlamda tanışmalarını sağlamak adına buluşmalar tertip edilecek. Derneğimizde kurduğumuz öğrenci temsilciliği projemizi geliştirecek ve öğrencilere katkı sağlayacak etkinlikler düzenlenecek. Mini kartvizit programları planlıyoruz. Bunları komşu iller ile yapacağız. Birbirimiz ile ticaret yapabileceğimiz, birbirimizle taşıp kaynaşacağımız bir program olacak.”

 

“Türkiye’de mevcut bir ekonomik kriz var. Ama bu krizi atlatacak güçlü bir yapıya sahibiz.”

15 Temmuz olayından sonra Türkiye olarak günümüzde yaşadığımız ekonomik krizi mercek altına alan Korkmaz bu konudaki fikirlerini şu şekilde ifade etti: “Ekonomi alanında çalkantılı bir dönemde olduğumuz malum. 15 Temmuz sürecinden çıktıktan sonra Türkiye üzerinde bir takım baskıların oluşması bekleniyordu. Dünyanın her noktasında hedefine doğru ilerleyen, güçlenen ülkelerde bu tarz dış baskılar oluşuyor. Türkiye’de mevcut bir ekonomik kriz var. Ama bu krizi atlatacak güçlü bir yapıya sahibiz. Toplumda ticaret yapma korkusu oluştu. 2018’in son 6 ayında gerçekleşen bir takım  faiz artışları, döviz artışları ticari piyasada ciddi sıkıntılar doğurdu. Bu panik havası oluşturdu. Panik, panik doğuruyor ve kişilerin ticari alanlarda duraksamasına, imkânları olanların ticaretini yavaşlatmasına sebep oluyor.  Burada Türkiye'nin sanayicilerinin ve bankacılık sektörünün elini taşın altına koyması gereken bir dönem oluştu.  O döviz yükselmesi ve piyasalardaki ürünlerimize, emtialarımıza gelen zamlar ve faizler ekonomiyi çok etkiledi. İş camiaları da ister istemez faizle ve bir takım finans kaynaklarıyla faaliyetini sürdürdü. Firma yapılarında mali açıdan ve psikolojik anlamda sarsıntılar oluştu. Ayrıca insanların heyecanı etkilendi. Aslında ekonomik kriz budur. Şimdi görüyoruz ki faizlerde gerilemeler var. Konut faizleri gerilediğinde insanlar konuta da yönelecek. Faizler %30 oranlarını gördü ve bu durumda yatırım yapmak imkânsızdı. Döviz kurlarında da düşüşler gerçekleşti. Bundan sonra imkanı olanlar yatırımlarına devam ederek, satın alma gücü olanlar da ticarete devam ederek piyasaların hareketlenmesini sağlamalıdır. Biz her zaman ticaret yaparak yatırımlarımıza devam ettik. Algı olarak bu ekonomik kriz söylentileri devam ettiği sürece insanlar tedirgin olmaya devam edecek. İlerleyen günlerde her şey yoluna girecektir. Toplum olarak da bu konuda daha müsterih olacağız.”

“Sakarya’ya iki yıl üst üste yatırım gelebilir.”

Gökhan Korkmaz ticari anlamda Sakarya’nın sorunları olup olmadığını, çözümlerin nasıl olacağını, “Ticari gelişim noktasında Sakarya göç alan bir il. Lokasyonu, coğrafyası gereği güzel bir konumda ve bu aslında bir fırsat kapısı. Sakarya'da ticaretin gelişmesinde 2 önemli etmen var. Sanayilerin de gelişmesi yönünde zaten yeni sanayi bölgeleri yapılanması konusunda çalışmalar sürdürülüyor. Güzel çalışmalar var. Sakarya yatırım alabilecek bir şehir. İki yıl üst üste yatırım gelebilir. Çünkü coğrafyası buna müsait. Bence Sakarya’da önemli bir cevher var. Tarım cevheri. Sakarya’da tarım ve tarıma dayalı ticaretin gelişmesi lazım.  Gerekli tesisleri yaparak başlanabilir. Sakarya'nın turizmi de güzel bir nitelik taşıyor. Turizm geliştirilerek ticarete katkı sağlanabilir. Sakarya’nın marka bir şehir olmasını arzu ediyoruz. İstanbul, İzmit gibi sıkışık şehirler gibi değiliz. Burada lojistik, planlama, üretim her şey yapılabilir. Her yönüyle avantajlı bir şehir olduğu için yatırımcılar Sakarya’yı tercih edebilir.” diyerek anlattı.

“Akgün Altuğ beraberinde önemli bir sinerji getirdi.”

Korkmaz, Sakarya Ticaret Odası yeni başkanı Akgün Altuğ’un çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? sorusuna, “Beraberinde önemli bir sinerji getirdi. Birlikte de sürdürdüğümüz çalışmalar var. Akgün Altuğ’u ve ekibini bu konuda başarılı buluyorum. Tüm sivil toplum kuruluşlarını bu çatı altında toplayıp birlik olmaya teşvik ediyorlar. Bir proje kapsamında farklı sivil toplum kuruluşları ve şehrimizin önde gelen işadamları da davet edildi. Bu iyi bir projeydi. Çalışmalarda gayretleri gayet iyi. Kendisi tecrübeli biri ve iyi bir kazanım olduğunu düşünüyorum.”diyerek cevapladı.     

 “Tank, palet satışı siyasi bir konu haline geldi.”

Sakarya’da tank, palet satışlarının başlamasını da değerlendiren Korkmaz, “Tank, palet satışı siyasi bir konu haline geldi ve siyasi arifede olduğumuzdan farklı yorumlar yapılıyor. Bir kesim bunun doğru olduğunu ve yapılacağını savunurken diğer kısım da satılıyor, elden gidiyor düşüncesiyle yaklaşıyor. Devletimiz bu konuda Sakarya’yı sahipsiz bırakmayacaktır. Sakarya’nın değil Türkiye’nin bir değeridir bu. Devletin kararları doğrultusunda dönem dönem özelleştirmeler yapılmıştır. Bu tamamen verdik, elden gitti gibi birşey değil. Bunu iyi yorumlamak lazımdır. Burada en önemli konu çalışanların haklarının korunmasıdır. Kimsenin mağdur edilmeyeceği konusunda söylemler vardı. Devlet bu tür işletmeleri bazı dönemde daha rantlı, karlı hale getirmek için hamleler yapıyor. Siyasi arifede olduğumuzdan herkes bunu dillendirerek farklı yorumluyor. Devlete güveneceğiz. Devletimizin bu anlamda doğru karar alacağına inanacağız.”dedi.


 

TÜGİK ve GİAD arasındaki ilişki

TÜGİK  (Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu) ve GİAD ilişkisinin ne olduğunu anlatan Korkmaz, “TÜGİK Türkiye genelinde ekonomi tabanlı bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye genelinde 70’in üzerinde derneğimiz var. Bunların bağlı olduğu 8 farklı federasyon var. Bunlar bölgesel federasyonlardır. Bu derneklerde 10.000 üye vardır. Sakarya GİAD’da bu derneklerden biridir.” dedi.

“Her yıl nizami bir şekilde zirveleri gerçekleştiriyoruz.”

TÜGİK’in iş zirvelerinin nasıl gerçekleştiğini de anlatan Korkmaz, “Her yıl nizami bir şekilde zirveleri gerçekleştiriyoruz. Büyük özveriyle çalışılıyor. Amacı ise farklı sektördeki iş insanlarını bir araya toplamak. Öncelikle bir tecrübe paylaşımı, çalışma ortamlarının geliştirilmesi, ekonominin canlı tutulması, fikir alışverişi gibi programları içerisinde bulunduran bir zirvedir. Zirve genelde 3 gün sürüyor. Her yıl Türkiye için marka değeri oluşturan ve ulusal anlamda önemli iş insanlarını tecrübe paylaşımı için bir araya getiren bir uygulamadır.” dedi.

“Her yere yetişebildiğime inanıyorum.”

Birçok işi aynı anda yöneten ve başarılı bir işadamı olan Gökhan Korkmaz bu iş temposunda kendisine ve sevdiklerine nasıl vakit ayırdığını da dinleyicilerimiz ile paylaştı: “ Günde 16-17 saat çalışıyoruz. Elimizden geldiğince işimize ve sevdiklerimize ayırdığımız vakti dengelemeye çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarımla görev paylaşımı yaptık herkes görevini bilip buna göre çalışıyor. Biz biraz daha takip noktasında kalıyoruz. Vaktimi verimli kullanmaya çalışıyorum. Bu sayede her yere yetişebildiğime inanıyorum. Aileme maksimum düzeyde vakit ayırmaya da gayret gösteriyorum. Planlı olarak yaşıyorum.”

“Türkiye gençlerle daha iyi yerlere gelecektir.”

TÜGİK Genel Başkan Yardımcısı Sakarya GİAD Başkanı Gökhan Korkmaz iş alanında ve sosyal alanda gençlere tavsiyelerde bulundu: “Gençlerimiz sosyal olmalılar, kendilerine de vakit ayırmalılar ama vakit çok değerli. Sosyal medyada takip ettikleri fenomenler gibi olmayı hayal etmek değil hayatın gerçekleriyle yüzleşerek ona göre yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Gençler okul hayatlarında veya öncesi/sonrasında sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli etkinlik alanlarında görev alsınlar. Ne kadar kendini doğru ifade eden, aktif bir nesil yetişirse başarı da beraberinde gelecektir. İş hayatına atılmak için okulun bitmesini beklemesinler. Eğitim programları elverdiği sürece kalan vaktini  doğru kullanabilmeleri gerekiyor. Kültür, sanat etkinliklerine yönelmeliler. Türkiye gençlerle daha iyi yerlere gelecektir.”

“Zorlu dönemlerde destek gösteren sevdikleriniz olması motive ediyor.”

İş konusunda zorda kalınan durumlar ile karşılaşılabiliyor. Gökhan Korkmaz bu durumlarla nasıl başa çıktığını, “Biz de duygularımızla yaşıyoruz. Bazen iniş-çıkışlar yaşayabiliyoruz. Aile faktörü çok önemlidir. Zorlu dönemlerde destek gösteren sevdikleriniz olması motive ediyor. Çocuklarımın gelişimine katkı sağlayabilmek benim için çok önemli. Onları çeşitli etkinliklere yönlendiriyorum. Diğer ülkelerde gördükleri güzelliklerin Türkiye’de de olabileceğine inanmalarını sağlıyoruz. Bunlar beni motive ediyor. Ayrıca evimizde hayvanlarımız var. Onlar stresimizi atmada yardımcı oluyorlar.” diyerek anlattı ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

16 Mart 2019 , Cumartesi

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar