“Sadibey Baklava Sakarya'da marka olma yolunda ilerleyen bir firmadır.”

Sadibey Baklava işletmesinin sahibi Sadettin Çolak RadyoNet’e konuk oldu.

Sadettin Çolak kimdir?

Sadibey Baklava işletmesinin sahibi Sadettin Çolak kendisini, “Ben 1967 Sakarya Hasırcılar doğumluyum. Sakarya'da okudum. Daha önce 10-12 yıl boyunca gayrimenkul işi ile uğraştım. Son 2 yıldan beri de gıda sektörüne merak saldım. Hem damak tadıma güvendiğim için, hem ticarette tecrübem olduğu için, hem de özellikle baklava olmak üzere gıda sektörüne ilgim olduğu için bu işe başladım. Şu anda Sadibey Baklava güzel bir noktaya gidiyor. Buna inanıyoruz ve halkımıza hizmet etmek için yarışıyoruz.”sözleriyle anlattı.

“Sadibey Baklava Sakarya'da marka olma yolunda ilerleyen bir firmadır.”

Sadettin Çolak işletmesini, “Sadibey Baklava Sakarya'da marka olma yolunda ilerleyen bir firmadır. Bizim olmazsa olmazlarımız kalitedir. Çünkü insan hayatı değerlidir. İnsanlarımıza ne kadar ürün satabilirsek o kadar memnun oluyoruz. İmalathanemiz bütün Sakarya halkına açıktır. İstedikleri zaman gelip imalathanemizi kontrol edebilirler. Ürünlerimizde kimyasal şurup gibi hiçbir katkı maddesi yoktur. Tamamen doğal malzemeden, hijyenik ortamda üretim yapılır.Tarım İlçe Müdürlüğü onayı ile üretime devam ediyoruz. Ürünlerimizi Sakarya halkının damak lezzetine sunuyoruz.” diyerek anlattı.

Baklava yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Baklavanın lezetli olmasındaki sırrı anlatan Çolak, “Baklavayı baklava yapan önce lezzetidir. Tabii lezettli olması için hamur, içindeki malzemeler, tereyağı hatta hamuru açan ustanın o anki ruh hali bile çok önemlidir. Çünkü usta mesleğini icra ettiği anda sevgisini de katarsa o işin lezzeti daha başka oluyor.” dedi.

Baklavayı bir araya getiren unsurlar nedir?

Çolak, baklavada kullanılan malzemeleri “Baklava için temel olarak un kullanılır. Fakat baklava unu tek çeşit değildir. Baklava unu yaklaşık 2- 3 farklı çeşit karıştırılarak hazırlanır. Baklavada unun haricinde nişasta, iç malzemesi (ceviz, fıstık vb.), sade yağ, hakiki tereyağı kullanılır.” diyerek saydı.

“Baklavalarda az miktarda da olsa kimyasal olduğunu savunan ve bunu ispat eden biri olursa Sadibey Baklava’yı ona hediye edeceğim.”

Sadibey Baklava’da üretilen özel baklavalar hakkında bilgi veren Sadettin Çolak, “Sakarya'da ilk defa Sadibey’in üretmiş olduğu çikolatalı sütlü baklavamız var. Bir de özel olarak frambuazlı baklava üretiyoruz. Çikolatalı yaptığımız baklavada sütlü çikolata, bitter çikolata üretiminin yanında özel soslu karışımdan üretim de yapıyoruz. Çikolatalı baklavada yine fıstık kullanıyoruz. İlerleyen günlerde farklı meyveler kullanarak tatlı çeşitlerimizi artırmayı düşünüyoruz. Baklavalarda kullandığımız meyveler kesinlikle aroma değildir. Tamamen gerçek meyvelerden kullanılmaktadır. Halkımız isterlerse imalathanemize gelebilir. Baklavalarda az miktarda da olsa kimyasal olduğunu savunan ve bunu ispat eden biri olursa Sadibey Baklava’yı ona hediye edeceğim.” dedi ve iddiasını ortaya koydu.

“Ürünlerimizde inek sütü kullanıyoruz. Hijyenik ortamda sağım yapılan ve köyde, doğal bir ortamda yetiştirilen ineklerin sütünü kullanıyoruz.”

“İşletmemizde 15 çeşitten oluşan kahvaltı tabağı ve dondurma var.”

Sadibey Baklava işletmesinde sadece baklava mı üretiliyor? Başka hizmetlerini var mı? sorularına,

“2. şubemizde kahvaltı hizmetimiz de var. Serpme ve açık büfe kahvaltı verdiğimizde büyük bir israf olduğu için farklı çeşitlerden oluşan kahvaltı tabağı verme kararı aldık. Şu an işletmemizde 15 çeşitten oluşan kahvaltı tabağı yapıyoruz.  Tabağın içerisinde patates kızartması, yumurta, zeytin, 3 çeşit peynir, salatalık, domates, bal, reçel, çikolata gibi birçok besin yer alıyor. Kahvaltıda zerdeçallı ekmek ikram ediyoruz. Kahvaltıda acıka da ikram ediyoruz. Acıkayı eşim doğal olarak kendisi hazırlıyor. Kahvaltımızda müşterilerimizin tam olarak doymasını ve israf olmadan tüketim sağlamasını hedefledik. Kahvaltı tabağıyla bunu başardık. Biz insanlarımızın hem kaliteli hem de ucuz bir kahvaltı yapması için 15 çeşit kahvaltıyı 20 TL'den veriyoruz. Kahvaltı tabağı isteyen müşterilerimiz için sınırsız çay veriyoruz ve çaydan ücret talep etmiyoruz. Kahvaltı servisimiz 07:00- 15:00 saatleri arasındadır. Kahvaltının yanı sıra yine kendi imalatımız olan dondurmaları da müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Dondurmamız için keçi sütü ve salep kullanıyoruz. Dondurmada da hiçbir katkı maddesi yoktur.” diyerek cevap verdi ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

19 Haziran 2019 , Çarşamba

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar