“Toplumumuzda ağız açma fobisi var.”

Diş Hekimi Fatih Furkan Arık RadyoNet’e konuk oldu.

Fatih Furkan Arık kimdir?

Arık, İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. Diş hekimliğinden önce Tıp Fakültesi’nde okuyan Arık, eğitimin yabancı dil olarak verilmesinden dolayı merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yaparak Diş Hekimliği Fakültesi’ne başlamıştır ve buradan mezun olmuştur.

Diş hekimliğinin tarihi

Diş hekimliğinin tarihini anlatan Arık, “Antik kazılarda bulunan dişlerin içi boşaltılmış, içine dolguya benzer maddelerin uygulanmış olduğu görülüyor.  M.Ö 3000'li yıllarda Mısır'da bizim günümüzde porselen kaplama dediğimiz uygulamalara benzer uygulamalar yapıldığının izlerine de rastlanmıştır. Amalgam dolgunun M.Ö 3000’li yıllarda uygulandığının kalıntılarına ulaşılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde dişçilik tarihinin M.Ö. 3000’li yıllara dayandığı  görülmektedir.”dedi.

Dişçi ve diş hekimi terimlerimlerinden hangisinin kullanılması doğrudur?

Arık, dişçi ifadesinin kullanılmasının doğru olup olmadığına, “Halk arasında dişçi olarak tabir edilse de doğrusu diş hekimi ya da diş tabibidir.  1908 yılında diş üzerine açılan yüksek okulun açılışında da diş tababeti olarak geçiyor. ‘Tababet’ eski Türkçe'de hekimlik için kullanılan bir kelimedir. Daha sonrasında diş tabibi, günümüze diş hekimi olarak kullanılmaya başlanmıştır.” diyerek açıklık getirdi.

Reklamlardaki ‘Diş hekimlerinin önerisi’ ifadesi doğru mudur?

Arık, diş macunu reklamlarında sık karşılaşılan ‘Diş Hekimlerinin önerisi’ tabirinde gerçekten diş hekimleri diş macunu araştırması yapıp hastalarına öneriyor mu? sorusuna,  “Böyle bir durum yok. Bunlar firmalarla anlaşmalı olarak hareket eden diş hekimlerinin yaptığı bir faaliyettir.  Fakat etik olarak da doğru değildir.”diyerek cevap verdi.

Misvak dişlerin temizlenmesi için yeterli midir?

Fatih Furkan Arık, dişler için misvak kullanımı konusunda, “Eskiden zamanın şartlarına bağlı olarak misvak kullanımı yaygınmış. Fakat günümüzde otomatik diş fırçaları bile çıkmışken, fırça ile diş temizliğini sağlamak daha iyidir. Misvak da kullanılabilir. Misvakta bazı etkin salgılar var. Bu salgıların ağrı kesici özelliği olduğu biliniyor. Fakat misvak kullanımının yanında fırçayla temizliğe devam edilmelidir. Yalnızca misvakla yapılan temizlik diş fırçası ile yapılan temizlik kadar etkili olamaz.” dedi.

Devlet hastaneleri ve özel kliniklerde verilen hizmetin farkı var mıdır? 

Arık, bu soruya, “Her iki kurumda da bu ülkenin fakültelerinden mezun olmuş hekimler aynı hizmeti veriyor. Fakat kamu kesimine çok fazla hasta müracaat ettiğinden dolayı oluşan yoğunluk nedeniyle hizmetin kalitesi düşüyor. Bu nedenle hastalar özel polikliniklerde kamuda alamadıkları tedaviyi daha hızlı ve kaliteli bir biçimde alıyor.”diyerek yanıt verdi.

Poliklinik ve klinikleri farkı nedir?

Özel klinikler ile polikliniklerin farkını anlatan Arık. “Polikliniklerde birden fazla alanında uzmanlaşmış hekim bulunmaktadır. Polikliniklerde bulunacak hizmet kalitesi normal muayenehanelerde verilen hizmetten daha üst seviyede olur.”dedi.

“Toplumumuzda ağız açma fobisi var.”

Toplumda oluşan Diş Hekimi korkusu konusunu ele alan Arık, “Toplumumuzda ağız açma fobisi var. Hastaların karşı cins hekime dişlerini gösterme çekinceleri bile var. Bunların olduğu bir toplumda doktordan korkmalarını normal olarak görüyoruz. Bu aslında çocukluk dönemi travması olarak kişilere yerleşiyor. Çünkü, ebeveynler ‘yaramazlık yaparsan seni doktora götürürüm’ gibi söylemlerde bulunuyor. Çocuklarda korku başlıyor. Ayrıca bireye geçmişinde travmatik bir tedavi uygulandıysa diş hekimine gittiğinde korku kalıcı hale geliyor.”ifadelerini kullandı.

“Yapılan tedaviler kişilerin ömür boyu ağızlarında taşıyacakları bir işlem.”

Takma dişlerin maliyetinden yakınan kişiler için bu takma dişlerin ne kadar önemli olduğunu anlatan Arık, 

“Bizim yaptığımız tedaviler kişilerin ömür boyu ağızlarında taşıyacakları bir işlem. Bu nedenle pahalı olarak görmeleri veya yapılan işlemi fazla bulmaları anlamsız. Çünkü ömür boyu üzerinde taşıyacağı ve sağlığı açısından çok gerekli olan bir işlemdir. Fiyat konusunda da uç noktalarda yapılan işlemler var. İşlem maliyetinin yanı sıra yapılan yere, kullanılan malzemeye ve işlemi yapan hekime göre fiyat değişiyor.Takma dişler günümüzde pek de kullanılmıyor. Artık sabit protezler yapılıyor. Eğer hastada çoklu diş eksikliği varsa implant destekli protezler kullanıyoruz veya mevcut dişlerinde köprü bağlantılı protezler kullanıyoruz. Artık takma dişler ömrünü doldurdu diyebiliriz.” dedi.

İmplant tedavisi nedir?

İmplant tedavisini anlatan Arık, “Bizim dişetine yerleştirdiğimiz madde dişle kaynaşıyor ve ağızla bütünlük sağlıyor. Yani hasta ağzında bir fazlalık hissetmiyor. Dişin boşluğunu dolduruyor ve kemikle bütünleşiyor.Tamamen doğal bir şekilde ağzınızda uyum içerisinde kullanılabiliyor.”dedi.

Ortodonti nedir?

Arık ortodontinin ne olduğunu, “Ortodonti, halk arasında bu çapraşık diş olarak tabir edilen dişlerin düzeltilmesi için tel tedavisi uygulama işlemidir. Gerekli muayeneden sonrasında hastanın kemiksel olarak; çene kapanışında bir problem yoksa, dişsel anomalileri düzeltiliyor. İşlem sonrası hasta güzel bir gülüş hattına sahip oluyor, dişlerin aralarını daha iyi temizleyebiliyor. Diğer yandan psikolojik olarak da kendini tatmin etmiş oluyor.”diyerek anlattı.

“Hastalarımızı güzel bir gülüşle uğurlamak için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz.”

“Sağlık ağızdan başlar.”

Diş Hekimi Fatih Furkan Arık, “Hastalara tavsiyemiz düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinmeleri. Sabah ve akşam olmak üzere 12 saatte bir dişlerini fırçalamaları (12 saatte bir ağız içerisinde diş taşı oluşum süreci tamamlanıyor). Sağlık ağızdan başlar. İnsanlar ağız temizliğine ne kadar dikkat ederlerse vücudun diğer bölgelerini de hastalıklardan korumuş olur. Küçük yaşlardan itibaren bu alışkanlığın elde edilmesi lazım. 6 ayda bir de kontrole gitmeleri gerekiyor.” diyerek tavsiyelerde bulundu ve güzel dileklerle sözlerine son verdi.

19 Temmuz 2019 , Cuma

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar