“Amaç, en popüler organizasyon olmak değil, daha çok insana etki ulaştıran organizasyon olmak.”

AIESEC Sakarya Şube Başkanı Elif Palacıoğlu Radyonet’e konuk oldu.

Elif Palacıoğlu kimdir?

Palacıoğlu, 1997 Sakarya doğumludur.  Eğitim hayatında hırslı bir insan olduğunu ve çeşitli tiyatro oyunlarında rol aldığını dile getiren Palacıoğlu, Sakarya’da ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Üniversite eğitimime AIESEC’deki görevi nedeniyle ara veren Elif Palacıoğlu, 2020 Ocak ayında buradaki görevi bitince üniversite eğitimine kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti.

“2016 yılında da serüvenim başladı.”

Palacıoğlu AIESEC ile nasıl tanıştığını, “Bu organizasyonla 2016 yılında üniversite eğitiminin başlarında tanıştım. Lisede de bu konu hakkında bilgim vardı eğitim programının açılmış olduğunu gördüğümde başvurdum. 2016 yılında da serüvenim başladı.” diyerek anlattı.

AIESEC nedir?

AIESEC bir liderlik organizasyonudur. Burada 18- 30 yaş arasında gençlerin içindeki liderlik ruhunu geliştirerek dünya barışına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

AIESEC’in tarihçesi

Palacıoğlu, “2. Dünya Savaşı'ndan sonra 1948 yılında 7 Avrupalı üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra insanların önyargılarından dolayı birbirlerini katlettiğini, bunun da savaşların büyümesine ve zarar gören kitlelerin genişlemesine sebep olduğunu fark ediyorlar.  Gençler bunu engellemek istiyorlar ve böyle bir organizasyon kuruyorlar. Bu organizasyonda değişim programları gerçekleştirerek, birbirini hiç tanımayan ya da birbirlerinden nefret eden ırkları bir araya getirerek önyargıları kırıyorlar. 1948 yılından beri bu organizasyon büyüyerek tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor.” sözleriyle AIESEC tarihini anlattı.

AIESEC’in Sakarya faaliyetleri

Elif Palacıoğlu, Sakarya'da ne tür etkinlikler yapıyorsunuz? sorusuna karşın, “Sakarya'da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Çeşitli kolejler ve dil okulları ile birlikte çalışıyoruz. Yurtdışından yabancı dil öğretmeni getiriyoruz ve kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Onlara pazarlama alanında marketlerini ve pazarlarını büyütebilecekleri yabancı insan kaynağı sağlıyoruz. Gönüllülük projeleri olarak da şu anda 3 farklı projemiz var. Birincisi hayvan hakları ile alakalı, ikincisi kültürler arası etkileşim ile alakalı üçüncüsü ise burada bulunan öğrencilerin kendi kültürlerini tanıyıp kültürel etkileşime katılmalarını sağlamakla ilgili.” yanıtını verdi.

AIESEC’in farkı nedir?

Palacıoğlu, diğer sosyal sorumluluk projesi yapan kurumlar ile AIESEC’in arasındaki fark nedir? sorusuna “Tüm projelerimizin tek amacı toplumsal bilinci uyandırmaktır.  Günümüzde hayvanlara zulüm edildiğini ya da farklı saldırılar gerçekleştirildiğini Sakarya'da çok fazla görüyoruz. Bu projeleri yaratma sebebimiz geçtiğimiz zamanlarda yaşanan hayvana işkence haberlerinden sonra hayvanlar adına toplumsal bilinci uyandırmaktı. 

2. projemiz, yerel derneklerle çalışarak kültür arası etkileşim sağlamak. Farklı ülkelerden gelen arkadaşlarımız var. Onlar kendi kültürlerini anlatırken, yerel derneklerle de farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalıyorlar. 3. projemiz,  liseli arkadaşlarımızın lise eğitiminde uluslararası bir ortama girerek; hem dil seviyelerini geliştirmeleri hem de yabancı arkadaşlarımız kendi kültürlerini tanıtırken lisede arkadaşlarımız da Türk kültürünü tanıtıyorlar.”diyerek yanıt verdi. 

Türkiye'de AIESEC neler yapmayı planlıyor?

AIESEC’in Türkiye’de gerçekleştireceği faaliyetlere de değinen Palacıoğlu, “AIESEC şu anda 17 şehirde faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye'yi en en iyi hale getirmek getirmeyi amaçlıyoruz. Projelerimizi bu amaçla gerçekleştiriyoruz. 17 şehirde gönüllü projeler gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de dahafazla gence, öğrenciye ulaşarak da onların yurt dışına gidip kendini hem liderlik konusunda geliştirmelerini, hem farklı kültürleri tanımalarını sağlıyoruz. Gençlerin geri döndüklerinde kendini keşfetmelerini amaçlıyoruz.”dedi.

“Amaç, en popüler organizasyon olmak değil, daha çok insana etki ulaştıran organizasyon olmak.”

AIESEC’in bilinirliğinin az olmasına değinen Palacıoğlu, “Burada amaç, en popüler organizasyon olmak değil, daha çok insana etki ulaştıran organizasyon olmak. Bunu yaparken biraz da pazarlama alanında adımızı duyurmayı unutabiliriz. Fakat sadece popüler ya da sadece ünlü olmak amacıyla faaliyetler yürüten bir organizasyon değiliz. Diğer yandan yapmayı hedeflediğimiz alanlar için Türkiye genelinde partnerlikler kuruyoruz. Bunlardan biri Türkiye ihracatçılar Meclisi firmaları. Bakanlıklarla da çalışıyoruz. Yurtdışından getirdiğiniz yabancı çalışanlar da Türkiye'de yasal olarak çalışabiliyorlar. Bu normalde firmaların gerçekleştirebileceği birşey değil.

Bir okul kulübü olmadığımız okullarda için rahat bir şekilde kendi reklamımızı yapmak yada stand açmak mümkün olmuyor. Okul kulüpleri ile partnerlik yaparak, onların yardımıyla öğrencilere ulaşmaya çalışıyoruz.”dedi.

 

Dünya çapında AIESEC faaliyetleri

Palacıoğlu, AIESEC’in küresel olarak faaliyetlerini, “Dünya çapında 128 ülkede AIESEC faaliyetlerini sürdürüyor ve uluslararası geliştirilen çeşitli platformlarla birlikte küresel anlamda aynı amaçla, aynı işleri yapmaya çalışıyoruz. Bu işlerle dünyada daha çok insana ulaşmayı hedefliyoruz. Dünyada Amerikas kıtası, Europe (Avrupa bölgesi), Ortadoğu- Afrika ve Asya- Pasifik kısmı olarak 4 farklı bölge var. Biz yaptığımız değişimlerle bu dört farklı bölge, birbirine genç öğrencileri ya da çalışan kişileri göndererek karşılıklı büyümek için çalışıyor. Türkiye bu dört kısımdan Avrupa’da yer alıyor. Çok yakın bir zamanda uluslararası kongre dediğimiz, her yıl gerçekleştirilen ve dünya genelinde de 128 ülkenin katıldığı bir kongre yapılacak. Kongre Hindistan'da gerçekleştiriliyor ve 128 ülkedeki her insan davet edilemiyor. Bu yüzden kriterlerle ya da kontenjan sayısı oluşturularak davetler gerçekleşiyor. Türkiye, küreselde en çok gelişen ülkelerden olduğu için kontenjan sayısı fazla oluyor.” diyerek anlattı.

AIESEC’in finansal kaynakları nedir?  

AIESEC’in maddi olarak nereden gelir sağladığına da değinen Palacıoğlu, “Sosyal sorumluluk projeleriyle birlikte sponsorluklar kazanıyoruz. Aynı zamanda yaptığımız değişimlerle gelen danışmanlık bedeliyle finansal kaynağımız oluşuyor. Bir organizasyonun finansal olarak çok fazla ihtiyacı oluyor. Bu nedenle karşılamak kolay olmuyor. Biz gönüllü olarak çalışıyoruz. Daha fazla insana ulaşmayı amaçlıyoruz.” dedi.

AIESEC kampları nedir?

Palacıoğlu, AIESEC kamplarının içeriğini, “Aslında yaptığımız projelere kamp diyoruz. Gençlik merkezi ile çalışıyoruz. Liseli öğrencilerimiz ile yaptığımız proje orada gerçekleşiyor. Projeyi bakanlıkla birlikte gerçekleştiriyoruz ve yıl içinde çeşitli okulları ziyaret ederek arkadaşlarımızı buraya davet ediyoruz. Gençlik Merkezine arkadaşlarımız geliyor. Yurtdışından gelen kişilerde burada bulunuyor. İş tanımları ile birlikte projeyi gerçekleştiriyoruz.” diyerek anlattı.

Kültür Panayırı nedir?

AIESEC Sakarya Şube Başkanı Elif Palacıoğlu, “Ülkelerin geleneklerini, yemeklerini, danslarını yakından tanıyabildiğimiz kültür panayırları yapıyoruz. Buraya Hong Kong, Çin, İspanya, Hollanda, Brezilya, Kolombiya, Rusya, Tunus, Fas ve Ukrayna gibi birçok ülke katılım sağlıyor. Türkiye’den de katılımlar oluyor. İsteyenler katılabilir.” diyerek ve iyi dileklerde bulunarak sözlerine son verdi.

19 Temmuz 2019 , Cuma

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar