Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler anıldı

Sakarya'da, depremde hayatını kaybedenler için 17 Ağustos Deprem Şehitliği Anıtı'nda anma töreni düzenlendi

Sakarya'da, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler anıldı.

Serdivan Belediyesince, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen ve binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği Marmara Depremi'nin 20. yılında şehitler için anma programı düzenlendi.

Serdivan Mezarlığı girişindeki 17 Ağustos Deprem Şehitliği Anıtı önündeki tören, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende depremde hayatını kaybedenler için dua edilmesinin ardından vatandaşlara helva dağıtıldı. 

- "Şimdi bu tür afetlere karşı daha güçlüyüz"

Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, törende yaptığı konuşmada, depremlerin hayatın bir gerçeği olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğuna işaret eden Çatmadım, "Bize düşen; depremlere hazırlıklı olmak, bunun için gereken şeyleri hem bireysel anlamda hem de resmi kurum ve kuruluşlar olarak yapmak, hazır olmak." dedi. 

Bunun için gereken şeyleri hem bireysel hem de resmi kurum ve kuruluşlar olarak yaptıklarını anlatan Çatmadım, "AFAD yeni baştan teşkilatlandırıldı. Şimdi bu tür afetlere karşı daha güçlüyüz. Devlet olarak kurum ve kuruluşlar olarak daha hazırlıklıyız. İnşallah bir daha yaşamayız ümidini hep beraber paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "İnsanlarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalışıyoruz"

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar da depremin üzerinden 20 yıl geçmesine karşın acıların hala tazeliğini koruduğunu belirtti. 

Afetlere karşı önceden önlem alınması gerektiğini, belediye olarak çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdıklarını anlatan Alemdar, "İnsanlarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Allah bir daha böyle bir afeti yaşatmasın. Afetlere hazırlıklı ve afet olmadan önlem almayı becerebilen millet olmayı Allah nasip etsin diyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından deprem şehitlerinin mezarlarına karanfil bırakıldı.

19 Ağustos 2019 , Pazartesi

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar