Vatan Partisi: Sözleşmeyle amaçları başka!

Vatan Partisi Öncü Kadın Sakarya İl Başkanı Melike Toy, “TBMM hiç vakit kaybetmeden İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı almalıdır.” başlıklı basın açıklaması yayınladı.

‘İstanbul Sözleşmesi; Avrupa Konseyi tarafından 2011 yılında imzaya açılmış,  ilk imzayı hiçbir çekince koymaksızın Türkiye hükümeti atmış, 2012 yılında bütün  partilerin oy birliğiyle TBMM’de onaylanmış ve 2014 yılında yürürlüğe girmiştir.’ şeklinde başlayan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Vatan Partisi, ilk günden beri İstanbul Sözleşmesi’ne karşı mücadele etmiş ve Türk milletini bilgilendirmiştir. Çünkü Vatan Partisi, kadınlarımızı her türlü şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlikten kurtarma kararlılığındadır. İstanbul Sözleşmesi kadına şiddeti önleyen değil, kadını aşağılara iten bir sözleşmedir. Vatan Partisi, kadının değersizleştirilmesine izin vermeyecektir.”

İstanbul Sözleşmesi’ni şekere bulanmış zehir olarak tanımlayan Vatan Partisi Öncü Kadın Sakarya İl Başkanı Melike Toy, açıklamasının devamında Türkiye’ye kadını aşağılayan yeni bir toplumsal model dayatıldığını, bu toplumsal modelle doğal olmayan cinsiyetlerin yaygınlaştırılacağını, bunların Sözleşmeye “toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet kimliği, cinsel yönelim” kavramları ile girdiğini, kimsenin itiraz edemeyeceği kadına şiddet

başlığının eşcinsellik dayatmasının paravanı olduğunu belirterek, ” Sözleşmenin getirdiği tek yeniliğin LGBT propagandası olduğunu söylemiştik. Sözleşmenin taraflarca uygulanmasını izlemekle görevli olan GREVİO heyetinin raporunda, Türkiye’nin PKK ve FETÖ ile mücadelesinin hedef alındığını, Türk askerine ve polisine tecavüzcü iftirası atıldığını duyurmuş; Tük kadınının bu raporu yazan emperyalistlerden özgürlük dilenmeyeceğini ilan etmiştik. Hazırladığımız bilgilendirme dosyasını başta kadın örgütleri olmak üzere bütün demokratik kitle örgütleriyle ve siyasi

partilerle paylaştık. Vatan Partisi’nin etkili mücadelesi sonuç vermiş ve ülkemiz 20 Mart 2021 günü Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözleşmeden çekilme kararı alması çok isabetlidir, Türkiye’nin ve kadınlarımızın geleceği için doğru bir adımdır. Ancak sözleşmeden çekilme yöntemi hukuka uygun değildir.”

Fesih yetkisi TBMM’ndir

Anayasının 87. ve 90. maddelerine göre TBMM uluslararası sözleşmeleri kabul etmeyi ya da bu sözleşmelerden çekilmeyi bir kanun çıkararak uygun bulduğunu ifade eden Başkan Toy,

“Cumhurbaşkanı da TBMM’nin uygun bulduğu kanunları onaylar. Anayasamız, Cumhurbaşkanının uluslararası anlaşmaları onaylayabilmesini TBMM’nin onaylamayı bir kanunla uygun bulması şartına bağlamaktadır. Nitekim, İstanbul Sözleşmesinin onaylanması da TBMM tarafından 24 Kasım 2011 tarih ve 6251 Sayılı Kanunla uygun bulunmuştur. Uluslararası anlaşmaların onaylanmasının  uygun bulunması ve bu anlaşmaların sona erdirilmesi yasama yetkisi kapsamında bir  konu olduğu için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenemez. Sözleşmeden çekilme kararının da TBMM tarafından bir kanunla alınması gereklidir.

Cumhurbaşkanı Sözleşmeden çekilmeyi kabul eden kanunu onaylamalıdır.  Meclis İstanbul Sözleşmesini kabul ettiği kanuna, ‘Biz bu sözleşmeyi feshetme yetkisini Cumhurbaşkanına devrediyoruz’ şeklinde bir hüküm koysaydı  Cumhurbaşkanı kararnamesi ile çekilmek mümkün olurdu. Ancak, İstanbul  Sözleşmesi’ni kabul eden kanunda böyle bir hüküm yoktur. Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden TBMM kararıyla çekilmelidir.

Fesih kararı yayınlanır yayınlanmaz, Sözleşmeden çekilme yönetiminin hukuka  uygun olmadığı ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiği Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek ve Partimizin kadın kolları Öncü Kadın tarafından açıklanmıştı.” dedi.

Danıştay kararını beklemeyelim

TBMM Başkanımız ile Ak Parti ve MHP Meclis gruplarına seslenen Başkan Melike Toy, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme  kararını Mecliste alalım. Hızla bir kanun teklifi hazırlanarak TBMM’ye getirilmeli ve Türkiye  İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi Meclis kararıyla kabul etmelidir. Ardından da  Sayın Cumhurbaşkanımız kararı onaylamalıdır.  Vatan Partisi olarak kadınlarımızı, çocuklarımızı, toplumumuzu koruma sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyor, Gazi Meclisimizi göreve çağırıyoruz. Bugün Batı merkezlerinin bile isyan etmeye başladığı eşcinsellik dayatmasına dur denilmelidir.

Cumhuriyet devriminin kazanımlarına ve çağdaş Türkiye’ye sahip çıkmalıyız. Bu görev ertelenemez ve ihmal edilemez. TBMM, hiç vakit kaybetmeden İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı almalıdır.”

13 Haziran 2022 , Pazartesi

Siz de yorumlarınızı yazınız

Adınız :
E-Posta :
Mesajınız :
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunan Haberler


İlgininizi Çekebilecek Haberler


Son Yorumlananlar